Jerzy Mackiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jerzy Mackiewicz
Data i miejsce urodzenia

18 czerwca 1961
Lublin

profesor nauk medycznych
Specjalność: okulistyka
Alma Mater

Akademia Medyczna w Lublinie (1986)

Doktorat

1996 – medycyna
Akademia Medyczna w Lublinie

Habilitacja

2009 – medycyna
Akademia Medyczna w Lublinie

Profesura

8 stycznia 2019

Zatrudnienie
Uczelnia

Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Okres zatrudn.

od 1987

Jerzy Adam Mackiewicz (ur. 18 czerwca 1961 w Lublinie[1]) – polski okulista, profesor medycyny, kierownik Kliniki Chirurgii Siatkówki i Ciała Szklistego Katedry Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie. Dyplom lekarski zdobył w 1986 na Akademii Medycznej w Lublinie (obecnie Uniwersytet Medyczny) i na tej uczelni pozostał. Doktoryzował się w 1996 roku na podstawie pracy Badania histopatologiczne siatkówki królika po zastosowaniu perfluorodekaliny, przygotowanej pod kierunkiem Zbigniewa Zagórskiego[1]. Habilitował się w 2009 roku na podstawie oceny dorobku i rozprawy pt.Tamponada wewnętrzna w chirurgii szklistkowo-siatkówkowej - badania in vivo[1]. W 2011 objął funkcję kierownika Kliniki Chirurgii Siatkówki i Ciała Szklistego Katedry Okulistyki macierzystej uczelni[1]. Tytuł profesora nauk medycznych został mu nadany w 2019[2].

Odbył szereg staży zagranicznych, m.in. w USA, Danii i Niemczech (Heidelberg, Kolonia, Bonn i Düsseldorf)[3].

Członek Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, American Society of Retina Specialists, European Vitreoretinal Society, Euretina oraz amerykańskiego Association for Research in Vision and Ophthalmology (ARVO)[3].

W pracy klinicznej i badawczej specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób siatkówki i ciała szklistego, szczególnie w chirurgii szklistkowo-siatkówkowej (ciało szkliste i siatkówka). Jest autorem i współautorem ponad 100 publikacji, które ukazały się w renomowanych czasopismach krajowych i zagranicznych, m.in. w „Graefe's Archive for Clinical and Experimental Ophthalmology", „Acta Ophthalmologica", „Investigative Ophthalmology & Visual Science" oraz „Klinice Ocznej"[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Postępowanie awansowe - Jerzy Adam Mackiewicz (recenzja 1). ck.gov.pl / Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów. [dostęp 2020-10-12].
  2. M.P. z 2019 r. poz. 136
  3. a b Lekarze. Ośrodek Chirurgii Oka prof. Zagórskiego. [dostęp 2015-04-02].
  4. Jerzy Mackiewicz (publikacje). Katalog PubMed / pubmed.ncbi.nlm.nih.gov. [dostęp 2020-10-12]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]