Jewgienij Kaspierski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jewgienij Walentinowicz Kaspierski
Евгений Валентинович Касперский
Eugene Kaspersky
Jewgienij Walentinowicz Kaspierski
Data i miejsce urodzenia 4 października 1965
Noworosyjsk,  Rosyjska FSRR,  ZSRR
Zawód Dyrektor generalny Kaspersky Lab
Narodowość Rosja rosyjska
Odznaczenia
RusStatePrize.jpg Nagroda Runetu
Strona internetowa

Jewgienij Walentinowicz Kaspierski, ros. Евгений Валентинович Касперский; ang. Eugene Kaspersky (ur. 4 października 1965 w Noworosyjsku) – rosyjski[1] ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego. Stoi na czele globalnej firmy z branży bezpieczeństwa IT, Kaspersky Lab[2], którą założył wraz z grupą współpracowników w 1997 roku jako owoc prac nad rozwojem technologii antywirusowych, które prowadził w latach 80. ubiegłego wieku[3]. Obecnie Kaspersky Lab działa w niemal 200 krajach i posiada ponad 30 biur regionalnych i krajowych na całym świecie[4].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Kaspierski zainteresował się matematyką już jako nastolatek. Będąc jeszcze w szkole uczęszczał na ponadprogramowe zajęcia z zaawansowanej matematyki i fizyki na specjalnym kursie zorganizowanym przez Moskiewski Instytut Fizyki i Technologii. Następnie, po wygraniu konkursu matematycznego znalazł się w gronie osób przyjętych do specjalnej szkoły technicznej – Specjalnego Centrum Edukacyjno-Naukowego Kołmogorowa Uniwersytetu Moskiewskiego, gdzie kontynuował studia w zakresie fizyki i zaawansowanej matematyki.

W 1987 r. Kaspierski ukończył studia na Wydziale Matematyki Wyższej Szkoły KGB (która w 1992 r. zmieniła nazwę na Instytut Kryptografii, Telekomunikacji i Informatyki Akademii Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej) w Moskwie, gdzie zgłębiał tajniki matematyki, kryptografii i technologii komputerowej, specjalizując się w inżynierii matematycznej[5].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu studiów Kaspierski rozpoczął pracę w wielodyscyplinarnym obronnym instytucie badawczym. To tutaj zaczął badać wirusy komputerowe, po tym jak w 1989 r. wykrył wirusa Cascade[6]. Po dokonaniu analizy tego programu Kaspierski opracował narzędzie leczące infekcję – pierwsze z wielu, jakie później stworzył. Cascade był pierwszym szkodliwym programem, który został włączony do bazy antywirusowej Kaspersky Lab, która obecnie liczy ponad 100 milionów próbek szkodliwego oprogramowania.

W 1991 r. Kaspierski został przyjęty do Centrum technologii informatycznych KAMI, gdzie kierował niewielkim zespołem zajmującym się rozwojem Anti-Virus Toolkit Pro (AVP)[7] – prototypu pierwszej wersji programu Kaspersky Anti-Virus, który pojawił się kilka lat później. To właśnie dzięki Jewgienijowi AVP stał się pierwszym oprogramowaniem antywirusowym na świecie, w którym oprogramowanie jest oddzielone od antywirusowej bazy danych – dzisiaj stanowi to już standard w branży. Kaspierski wpadł również na pomysł wyposażenia AVP w pierwszy na świecie graficzny interfejs oprogramowania antywirusowego.

W listopadzie 1992 r. zespół udostępnił swój pierwszy w pełni funkcjonalny produkt - AVP 1.0. W 1994 r. produkt ten znalazł się na pierwszym miejscu w teście porównawczym przeprowadzonym przez laboratorium testowe Uniwersytetu w Hamburgu, w którym wykazał wyższe współczynniki wykrywania i neutralizacji wirusów niż większość popularnych programów antywirusowych w tym czasie[8]. To niespodziewane zwycięstwo przyniosło AVP szerokie międzynarodowe uznanie.


W tym samym czasie zespół zaczął licencjonować swoje know-how zagranicznym firmom IT – praktyka ta trwa do dziś (ponad 80 firm licencjonuje technologie od Kaspersky Lab). W 1997 r. Kaspierski i jego współpracownicy podjęci decyzję o utworzeniu niezależnej firmy i zostali założycielami Kaspersky Lab. Na początku Jewgienij nie chciał wykorzystywać swojego nazwiska w nazwie, w końcu jednak przekonała go do tego jego ówczesna żona Natalia Kaspierska – jedna ze współzałożycieli. W listopadzie 2000 r. AVP zmienił nazwę na Kaspersky Anti-Virus”.

Od założenia firmy do 2007 roku Jewgienij Kaspierski kierował badaniami antywirusowymi. W 2007 roku został dyrektorem generalnym Kaspersky Lab[9].

Obecnie Kaspierski koncentruje się na zarządzaniu strategicznym firmą, w ramach czego często podróżuje po całym świecie – przemawia na konferencjach, targach i wystawach, bierze udział w międzynarodowych spotkaniach i konferencjach partnerskich oraz udziela wywiadów dla prasy.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jewgienij mieszka ze swoją trzecią żoną i jest ojcem trojga dzieci. Jeden z jego synów, Iwan, został porwany w 2011 r. i uwolniony po trzech dniach[10][11].

Prywatny majątek Kaspierskiego został wyceniony na 800 milionów dolarów w 2011 r. Za sprawą jego zamiłowania do wyścigów w 2010 r. Kaspersky Lab został sponsorem włoskiego zespołu wyścigowego Ferrari AF Corse; w następnym roku zaczął sponsorować zespół wyścigowy Formuły 1 Scuderia Ferrari, co trwa do dzisiaj. W 2013 roku Kaspersky Lab podpisał pięcioletnią umowę z Ferrari, w ramach której zapewnia tej włoskiej firmie motoryzacyjnej pełną ochronę IT punktów końcowych.

Ze względu na charakter swojej pracy Kaspierski często wyjeżdża w podróże służbowe, regularnie pisuje na swoim blogu o odwiedzanych miejscach (poza tematami dotyczącymi bezpieczeństwa). Regularnie zwiedza też egzotyczne miejsca, spośród których jako ulubione wymienia wulkaniczny półwysep Kamczatka, na który wracał kilka razy.

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

W 2012 r. Jewgienij Kaspierski został uhonorowany tytułem doktora honoris causa w dziedzinie nauki przez Uniwersytet w Plymouth[12]. W tym samym roku znalazł się na liście 25 największych innowatorów roku według CRN[13].

Inne istotne wyróżnienia:

 • Top-100 Global Thinker, Foreign Policy Magazine - 2012[14]
 • Technology Hero of the Year, V3 - 2012[15]
 • Top-100 Executive in the IT Channel, CRN - 2012[16]
 • World’s Most Powerful Security Exec, SYS-CON Media - 2011[17]
 • Business Person of the Year, American Chamber of Commerce in Russia - 2011[18]
 • Outstanding Contribution to Business Award, CEO Middle East - 2011[19]
 • CEO of the Year, SC Magazine Europe - 2010[20]
 • Lifetime Achievement Award, Virus Bulletin - 2010[21]
 • Strategic Brand Leadership Award, World Brand Congress - 2010[22]
 • Runet Prize (Contribution to the Russian-Language Internet), the Russian Federal Agency for the Press and Mass Communications - 2010[23]

Inne informacje[edytuj | edytuj kod]

Od kilku lat Jewgienij Kaspierski publicznie wyraża obawy dotyczące potencjalnie „katastrofalnego” cyberataku na infrastrukturę krytyczną[24][25][26][27]. Jest zwolennikiem idei włączenia cyberbroni[28] w zakres Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, twierdząc, że eskalacja cyberwojen powinna być „impulsem do działania” międzynarodowej społeczności[29].

Kaspierski podróżuje po całym świecie, mówiąc w swoich regularnych wystąpieniach o zagrożeniach związanych z cyberwojną i potrzebie podjęcia działań na skalę globalną w zakresie zwalczania coraz większej liczby zagrożeń bezpieczeństwa[30][5]. Według niego, kluczem do pokonania cyberwyzwań jest edukacja w kwestiach dotyczących cyberbezpieczeństwa – zarówno zwykłych użytkowników komputerów, jak i – w szczególności – personelu zajmującego się bezpieczeństwem IT, który często posiada niewystarczające kwalifikacje.

Kaspierski jest zwolennikiem identyfikatorów internetowych dla istotnych operacji: głosowanie w wyborach, bankowość online, interakcja z oficjalnymi organami itd.[31].

W artykule opublikowanym w Wired w 2012 r. dziennikarz Noah Shachtman napisał, że Kaspierski posiada związki z Kremlem[32]. Ten zaprzecza tym informacjom[33].

Kaspierski jest członkiem Międzynarodowej Komisji Doradczej Wielostronnego Partnerstwa Na Rzecz Walki z Cyberzagrożeniami (ang. International Multilateral Partnership Against Cyber Threats).

W marcu 2013 po spotkaniu, w którym uczestniczył Jewgienij Kaspierski, Ronald Noble (sekretarz generalny Interpolu) oraz Noboru Nakatani (dyrektor wykonawczy Globalnego Ośrodka Innowacji INTERPOLu (ang. INTERPOL Global Complex for Innovations, IGCI[34]), Kaspersky Lab formalnie zgodził się na ścisłą współpracę z IGCI mającą na celu lepsze zabezpieczenie internetu[35].

Książki[edytuj | edytuj kod]

Autor następujących pozycji:

 • Wirusy dla MS-DOS (w języku rosyjskim) (1992)
 • Zapiski z podróży 2006 (w języku rosyjskim)[36]
 • Nowy Rok na Biegunie Południowym (2010)[37]
 • Muchas Pictures (2011)[38]
 • 100 najlepszych miejsc na Ziemi, które musisz koniecznie odwiedzić (2012) (w języku rosyjskim)[39]

Bibliografia:

 • Zasada Kaspierskiego – Władysław Dorofiejew i Tatiana Kostiliewa, Wydawnictwo Kommersant (2011) (w języku rosyjskim)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. Eugene Kaspersky CEO and Co-Founder of Kaspersky Lab
 2. Expert Issues a Cyberwar Warning
 3. Jewgienij Kaspierski - Dyrektor generalny
 4. Forget McAfee, his rival Kaspersky is much more interesting
 5. 5,0 5,1 A Declaration of Cyber-War
 6. Interview: Eugene Kaspersky
 7. AntiViral Toolkit Pro otrzymał tytuł najlepszego zabezpieczenia antywirusowego w kilku europejskich magazynach komputerowych
 8. Jewgienij Kaspierski
 9. Corrections and clarifications
 10. Russian police free software tycoon Kaspersky's son
 11. Son of Kaspersky Labs Founder Kidnapped, Lovingly
 12. Eugene Kaspersky
 13. Inventor: "Eugene V. Kaspersky" by Google
 14. The FP Top 100 Global Thinkers
 15. Eugene Kaspersky wins V3’s Technology Hero of 2012 award
 16. The Top 100 Executives Of 2012
 17. Most Powerful Voices in Security
 18. Eugene Kaspersky Named Business Person of the Year by the American Chamber of Commerce in Russia
 19. Eugene Kaspersky won the ‘Outstanding Contribution to Business’ award at the 2011 CEO Middle East Awards
 20. Eugene Kaspersky Wins Prestigious CEO of The Year Award
 21. Eugene Kaspersky Receives VB2010 Lifetime Achievement Award
 22. Eugene Kaspersky honored with Strategic Brand Leadership Award by World Brand Congress
 23. Eugene Kaspersky has Won a Prestigious Runet Prize
 24. Warns UK Government Of ‘Catastrophic’ Cyber Attack
 25. Future cyber attacks could prove catastrophic, say online security experts
 26. The world's five biggest cyber threats
 27. A tech tycoon who values privacy
 28. InfoSec 2013: Security Big Guns Back Cyber Weapons Non-Proliferation Treaty
 29. Jewgienij Kaspierski nawołuje do ściślejszej współpracy między rządem a firmami w celu zwalczania cyberzagrożeń
 30. Expert Issues a Cyberwar Warning
 31. Interviews: Eugene Kaspersky Answers Your Questions
 32. Russia’s Top Cyber Sleuth Foils US Spies, Helps Kremlin Pals
 33. What Wired Is Not Telling You – a Response to Noah Shachtman’s Article in Wired Magazine
 34. The INTERPOL Global Complex for Innovation
 35. Kaspersky Lab aktywnie wspiera inicjatywę INTERPOL Global Complex for Innovation w Singapurze
 36. Zapiski z podróży 2006
 37. Nowy Rok na Biegunie Południowym (2010)
 38. Muchas Pictures (2011)
 39. 100 najlepszych miejsc na Ziemi, które musisz koniecznie odwiedzić (2012)
Wikimedia Commons
Wikiquote-logo.svg
Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów
Jewgienij Kaspierski