Jezioro Czarne (gmina Kwilcz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czarne
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Daleszynek

Region

Pojezierze Poznańskie

Morfometria
Powierzchnia

5,8 - 10

Hydrologia
Rodzaj jeziora

morenowe

Położenie na mapie gminy Kwilcz
Mapa konturowa gminy Kwilcz, blisko centrum na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Czarne”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Czarne”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Czarne”
Położenie na mapie powiatu międzychodzkiego
Mapa konturowa powiatu międzychodzkiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Czarne”
Ziemia52°33′00″N 16°08′55″E/52,550000 16,148611

Czarne – niewielkie jezioro morenowe, śródleśno-bagienne w woj. wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, w południowo-środkowej części gminy Kwilcz, w obrębie sołectwa Daleszynek.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jezioro Czarne po raz pierwszy wzmiankowane w 1435 roku, jako zbiornik należący do Niemierza i Sędziwoja, braci niedzielnych z Grodziska. Ci następnie zapisali je swojej matce, Annie za 200 gr grzywien posagu i wiana na wsi Lubosz wraz z innymi jeziorami, min. Obierznim, czy Uścięcino[a].

Dane morfometryczne[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 5,8 ha[1] do 10[2]. Zwierciadło wody położone jest na wysokości 95 m n.p.m.[2].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. APP, Poznań – księgi grodzkie: [PG 1, 137v]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wykaz jezior w powiecie międzychodzkim. wrzesień 2008. s. 2/2. [dostęp 2013-05-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (15 grudnia 2014)]. Cytat: pozycja 9/14 (gm.Kwilcz)
  2. a b Włodzimierz Łęcki: Gmina Kwilcz – Krótka Monografia Krajoznawcza. Kwilcz: Urząd Gminy Kwilcz, 1988.