Jezioro Kętrzyńskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Kętrzyńskie
Ilustracja
widok na taflę jeziora od strony parku
przy ul. A. Asnyka
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Miejscowości nadbrzeżne

Kętrzyn

Region

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Wysokość lustra

94 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

0,082 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


0,5 km
0,3 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


2,0 m
6,0 m

Położenie na mapie Kętrzyna
Mapa konturowa Kętrzyna, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Kętrzyńskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Kętrzyńskie”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Kętrzyńskie”
Położenie na mapie powiatu kętrzyńskiego
Mapa konturowa powiatu kętrzyńskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Kętrzyńskie”
Ziemia54°04′49″N 21°22′38″E/54,080278 21,377222

Jezioro Kętrzyńskie[1] (potocznie: Jezioro Miejskie, Jezioro Górne, Jeziorko; niem. Oberteich) – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w Kętrzynie, o powierzchni 8,2 ha (0,5 km dł. x 0,3 km szer.)[2], w dorzeczu rzeki Guber.

Do jeziora wpływają wody z Rozlewiska Wopławki, a odpływają ciekiem do Gubra. W średniowieczu ciek ten płynął naturalną fosą po wschodniej stronie starego miasta i zamku krzyżackiego. W XIX w. ciek został obmurowany i zamieniony w podziemny kanał. (Najstarszy na Mazurach – z czasów krzyżackich tego typu kanał łączy jezioro Ołów z Jez. Ryńskim). Istnieją przesłanki, aby przypuszczać, że z ówczesnego podziemnego kanału istniało przejście do kętrzyńskich podziemi. W czasie prac konserwacyjnych prowadzonych na początku drugiej połowy XX w., w kanale znaleziono szkielety w mundurach SS. W jednym z opublikowanych opisów technicznych kanału zauważono, że "Cegły stropowe wiszą, jakby chciały zaraz opaść"[3]. W 1993 kanał uległ częściowemu zawaleniu, przez co miastu groziła powódź. Wybudowanie tamy ziemnej na cieku doprowadzającym wodę z Rozlewiska Wopławki zmniejszyło napływ wody wpływającej do jeziora i zneutralizowało zagrożenie powodzią. W 2005 podziemny kanał wodny w znacznej części zastąpiły rury o odpowiednich przekrojach.

Fauna i flora[edytuj | edytuj kod]

W 1993 w jeziorze przeprowadzono próbny odłów ryb. W sieciach znalazły się wówczas: szczupaki, okonie, płotki, karasie, ukleje i karpie. W konsekwencji przeprowadzonych analiz liczbę gatunków ryb o uzupełniono o zakupione kroczki lina. W tym samym roku jezioro zostało zwapnowane w celu zmniejszenia kwasowości pH wody. Dzięki zabiegowi na brzegach jeziora pojawiły się trzciny. Obecnie jezioro jest naturalnym przedłużeniem niszy ekologicznej dla wielu gatunków ptaków z Rozlewiska Wopławki. Ptakom nie przeszkadza, że po jeziorze pływają rowery wodne.

Sąsiedztwo oraz zagospodarowanie terenu[edytuj | edytuj kod]

Po południowej stronie jeziora biegnie ul. T. Kościuszki. Ulica ta charakteryzuje się starą zabudową kamieniczna, wśród której znajduje się m.in. budynek Urzędu Gminy Kętrzyn. Po stronie południowo-wschodniej jezioro sąsiaduje z ul. A. Asnyka. Po zachodniej stronie jeziora znajduje się park. Od północy, w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora oraz Rozlewiska Wopławki zlokalizowano basen miejski, korty tenisowe oraz nieruchomości szpitala powiatowego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 2. Wody stojące, Ewa Wolnicz-Pawłowska, Jerzy Duma, Janusz Rieger, Halina Czarnecka (oprac.), Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006 (seria Nazewnictwo Geograficzne Polski), s. 136, ISBN 83-239-9607-5.
  2. Marlena Skrobisz, Marcin Sidoruk, Wpływ sposobu zagospodarowania zlewni na stan jakości wód jezior, [w:] Kinga Kropiwiec, Mirosław Szala (red.), Wybrane zagadnienia z zakresu ochrony środowiska i energii odnawialnej, Lublin: Wydawnictwo Naukowe TYGIEL, 2016, s. 263-283 [dostęp 2018-01-23].
  3. Gazeta Kętrzyńska, 9 marca 1996, 10.