Jezioro Kołomąckie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Kołomąckie
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Kołomąć

Region

Równina Gryficka

Wysokość lustra

22,7 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

33,1 ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


1440 m
300 m

Głębokość
• średnia
• maksymalna


2,6 m
4,6 m

Objętość

860,6 km³

Hydrologia
Rzeki zasilające

Wołczka

Rodzaj jeziora

rynnowe

Położenie na mapie gminy Gryfice
Mapa konturowa gminy Gryfice, na dole nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Kołomąckie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Kołomąckie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Kołomąckie”
Położenie na mapie powiatu gryfickiego
Mapa konturowa powiatu gryfickiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Kołomąckie”
Ziemia53°51′44″N 15°06′33″E/53,862222 15,109167

Jezioro Kołomąckiejezioro na Równinie Gryfickiej w zlewni rzeki Wołczy, położone w gminie Gryfice, w woj. zachodniopomorskim, o powierzchni 33,1 ha. Średnia głębokość zbiornika to 2,6 m, a maksymalna głębokość to 4,6 m. Objętość wody Jeziora Kołomąckiego wynosi 860,6 tys. m³. Zwierciadło wody jeziora znajduje się na wysokości 22,7 m n.p.m.[1]

Jest to jezioro rynnowe o stromych brzegach, wydłużone na osi północ-południe (N-S). Przez jezioro przepływa Wołczka, niewielki ciek będący lewobrzeżnym dopływem Wołczy.

Na przeważającej długości linii brzegowej jezioro otoczone jest lasami, na ogół niedostępne, w strefie przybrzeżnej znajduje się pas trzcin. Jedynie w północno-wschodniej części jeziora brzegi są zagospodarowane na cele rekreacyjne - znajdują się tu plaża, pomosty, domki campingowe.

Według typologii rybackiej jest to jezioro linowo–szczupakowe[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b 2.1.6. Wody powierzchniowe. W: RBGP Szczecin: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Gryfice. s. 17, 60.