Jezioro Popielewskie (województwo zachodniopomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Popielewskie
Położenie
Państwo

 Polska

Region

Wysoczyzna Łobeska

Wysokość lustra

77,6 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

4,55–6,3 ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


0,36 km
0,20 km

Położenie na mapie gminy Połczyn-Zdrój
Mapa konturowa gminy Połczyn-Zdrój, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Popielewskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Popielewskie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Popielewskie”
Położenie na mapie powiatu świdwińskiego
Mapa konturowa powiatu świdwińskiego, po prawej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Popielewskie”
Ziemia53°45′23″N 16°10′36″E/53,756389 16,176667

Jezioro Popielewskiejezioro na Wysoczyźnie Łobeskiej, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie świdwińskim, w gminie Połczyn-Zdrój. Powierzchnia jeziora wynosi według różnych źródeł od 4,55 ha[1] do 6,3 ha[2].

Lustro wody jeziora znajduje się na wysokości 77,6 m n.p.m.[2] W typologii rybackiej jest jeziorem linowo-szczupakowym[1].

Jezioro Popielewskie znajduje się w Drawskim Parku Krajobrazowym oraz obszarze specjalnej ochrony ptaków Ostoja Drawska.

Ok. 1 km na zachód od jeziora znajduje się wieś Popielewko. Ok. 1,1 km na południe od jeziora leży wieś Popielewo. Ok. 0,65 km na północny wschód znajduje się osada Popielawy.

Nazwę Jezioro Popielewskie wprowadzono urzędowo w 1950 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę jeziora – Arndt See[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b NB-2 Wody powierzchniowe przeznaczone do bytowania ryb karpiowatych w warunkach naturalnych oraz umożliwiające migrację ryb. Szczecin: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
  2. a b 4.2.6.1. Wody powierzchniowe. W: Miasto i gmina Połczyn-Zdrój. Program Ochrony Środowiska. 2004, s. 60.
  3. Zarządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 4 kwietnia 1950 r. (M.P. z 1950 r. nr 52, poz. 588, s. 418)