Jezioro Storkowskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Storkowskie
Wierzchucice, Storkowo
Położenie
Państwo

 Polska

Region

Pojezierze Ińskie
Równina Drawska

Morfometria
Powierzchnia

48,6 ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


0,72 km
0,7 km

Głębokość
• maksymalna


2,6 m

Położenie na mapie gminy Ińsko
Mapa konturowa gminy Ińsko, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Storkowskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Storkowskie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Storkowskie”
Położenie na mapie powiatu stargardzkiego
Mapa konturowa powiatu stargardzkiego, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Storkowskie”
Ziemia53°28′30″N 15°35′31″E/53,475000 15,591944

Jezioro Storkowskiejezioro na Pojezierzu Zachodniopomorskim, położone w gminie Ińsko, w powiecie stargardzkim, w woj. zachodniopomorskim.

Akwen jest położony na granicy dwóch mezoregionów, tj. Pojezierza Ińskiego i Równiny Drawskiej. Jezioro znajduje się w północno-wschodniej części Ińskiego Parku Krajobrazowego, ok. 4,5 km na północny wschód od miasta Ińsko.

Powierzchnia zbiornika według danych gminy Ińsko wynosi 48,6 ha[1], jednak inne źródło podaje 43,64 ha[2]. Maksymalna głębokość zbiornika to 2,6 m[1]. Jezioro ma okrągły kształt o średnicy ok. 700 m.

Według danych gminy w typologii rybackiej Jezioro Storkowskie jest jeziorem linowo-szczupakowym[1], jednak według danych Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej jest to jezioro typu karasiowego[2].

Nieopodal na południe od jeziora leży wieś Storkowo. Około 0,6 km na zachód od jeziora biegnie droga wojewódzka nr 151.

Jezioro Storkowskie znajduje się w obszarze specjalnej ochrony ptaków Ostoja Ińska programu Natura 2000.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c J.Filipiak, J.Sadowski: Jeziora szczecińskie. Akademia Rolnicza w Szczecinie, 1994.
  2. a b NB-2 Wody powierzchniowe przeznaczone do bytowania ryb karpiowatych w warunkach naturalnych oraz umożliwiające migrację ryb. Szczecin: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]