Joanna Fabisiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Joanna Fabisiak
Data i miejsce urodzenia 7 lipca 1950
Warszawa
Posłanka VII kadencji Sejmu
Przynależność polityczna Platforma Obywatelska
Okres urzędowania od 8 listopada 2011
Odznaczenia
Order Uśmiechu

Joanna Fabisiak (ur. 7 lipca 1950 w Warszawie) – polska polityk i samorządowiec, posłanka na Sejm III, V, VI i VII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1976 ukończyła studia magisterskie na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, ze specjalizacją językoznawstwo. W 1986 ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim studia podyplomowe z zakresu "Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców", a w 1991 także studia podyplomowe z zakresu "Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego".

W latach 1976–1978 była asystentem na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1978 do 2006 pracowała w Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców "Polonicum" na Uniwersytecie Warszawskim. Początkowo była tam asystentem, a następnie wykładowcą. W latach 2002–2005 pełniła także funkcję wicedyrektora Centrum "Polonicum".

Od 1981 do 1984 zasiadała w Radzie Społecznej prymasa Polski I kadencji. W latach 1990–2005 była radną samorządu Warszawy, m.in. wiceprzewodniczącą Rady Warszawy.

Od 1997 do 2001 pełniła funkcję posła III kadencji z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność (z rekomendacji stowarzyszenia Nowa Polska), przewodniczyła sejmowej Podkomisji Stałej ds. młodzieży. Uczestniczyła w pracach nad ustawami m.in. o kredytach i pożyczkach studenckich, o kredytach na pierwsze mieszkanie, o zapobieganiu narkomanii, o ustroju Warszawy. Wspierała starania o przekształcenie Akademii Teologii Katolickiej w Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Należała do BBWR oraz Ruchu Społecznego AWS. W 2001 ubiegała się o reelekcję z listy AWSP, która nie uzyskała mandatów w Sejmie.

W 2005 została wybrana do Sejmu V kadencji z ramienia Platformy Obywatelskiej w okręgu warszawskim. Zasiadała w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz w Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Była wiceprzewodniczącą Podkomisji Stałej ds. młodzieży, kierowała także parlamentarną grupą polsko-filipińską. Od 2006 zasiada w radzie programowej TV Polonia. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz trzeci uzyskała mandat poselski, otrzymując 7552 głosy. W wyborach w 2011 z powodzeniem ubiegała się o reelekcję, dostała 6739 głosów[1].

W 1998 założyła Fundację "Świat na TAK". W ramach tej działalności zainicjowała ogólnopolski Samorządowy Konkurs Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych", wspierający ideę odpowiedzialności za siebie i innych oraz ideę bezinteresownej pomocy w formie wolontariatu. Stworzyła też Kluby Ośmiu-Ruch Młodzieżowego Wolontariatu. Założyła także Młodzieżową Agencję Informacyjną mającą na celu pomagać ludziom młodym w wyborze szkoły oraz zdobyciu pracy i mieszkania. Od czasów studenckich do dziś związana jest z Duszpasterstwem Akademickim i Akademicką Wspólnotą Rodzin przy kościele św. Anny w Warszawie.

Jest autorką programów wychowawczych. Odznaczona Orderem Uśmiechu (2010).

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest córką Józefa i Heleny[2]. Matka dziennikarza Tomasza Machały.

Przypisy

  1. Serwis PKW – Wybory 2011 [dostęp 2014-06-23].
  2. Dane osoby z wykazu osób publicznych. ipn.gov.pl. [dostęp 2014-06-23].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]