Joey Tribbiani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Joey Tribbiani
Matt Le Blanc.jpg
Pierwszy odcinek Ten, w którym Monica znalazła współlokatorkę
Ostatni odcinek Ten ostatni
Twórca David Crane
Marta Kauffman
Grany przez Matt LeBlanc
Informacje
Imię i nazwisko Joseph Francis Tribbiani
Rodzina Gloria Tribbiani (matka)
Joseph Tribbiani Sr. (ojciec)
Gina, Dina, Mary Angela, Mary Therese, Veronica, Cookie i Tina Tribbiani (siostry)
Michael Tribbiani (siostrzeniec)
nieznana siostrzenica (odc. The One with the Bulies)
Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów
Joeya Tribbianiego

Joey Francis Tribbiani – fikcyjna postać z serialu Przyjaciele (Friends, 1994-2004) oraz główny bohater serialu Joey (2004-2006). Postać Joeya odtwarzał aktor Matt LeBlanc.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Joey pochodzi z licznej włoskiej rodziny, ma siedem sióstr. Jako pierwsza do USA sprowadziła się jego babcia. Sam Joey nie mówi po włosku, podobnie jak jego babcia po angielsku. Kiedy poznajemy Joeya, jest on dwudziestoczteroletnim aktorem szukającym mieszkania w Nowym Jorku. Zgłasza się w odpowiedzi na ogłoszenie do Chandlera Binga. W serii drugiej otrzymuje rolę dr. Drake'a Ramoraya w operze mydlanej Dni naszego życia. Zostaje z niego wyrzucony przez wywiad, którego udziela, jednak później znowu odzyskuje swoją rolę. Jego agentka Estelle załatwiła mu także kilka innych ról, jak np. w filmie o I wojnie światowej.

Słynny jest z podrywania dziewczyn, zwykle charakterystycznym dla niego zwrotem "how you doin'?" Przez jakiś czas był zakochany w Rachel z którą się spotykał przez kilka odcinków.

Joey i Chandler mieszkają razem przez pięć lat, z wyjątkiem około miesiąca, kiedy Joey wyprowadza się do innego mieszkania, ale musi wrócić, przyciśnięty sytuacją finansową. Przez ten czas stają się najlepszymi przyjaciółmi. Kiedy mieszkali razem mieli zwierzątka domowe - kaczkę i kurczaka. Po tym jak Chandler wyprowadza się do Moniki, Joey przez krótki czas mieszka z atrakcyjną dziewczyną, a następnie wprowadza się do niego Rachel.

Mieszkanie, w którym żyją Joey i Chandler, znajduje się w nowojorskiej kamienicy, na przedostatnim (prawdopodobnie trzecim) piętrze. Ma numer 19 i znajduje się naprzeciwko mieszkania innych bohaterek serialu – Moniki Geller i Rachel Green (początkowo Moniki i Phoebe Buffay).

Ma przytulankę - pana pingwina - z którym nie che się podzielić nawet z małą Emmą.

Jest załamany, kiedy dowiaduje się, że jego przyjaciele wyprowadzają się poza miasto.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]