John Hay

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
John Milton Hay
John Hay, bw photo portrait, 1897.jpg
Data i miejsce urodzenia 8 października 1838
Salem, Indiana
Data i miejsce śmierci 1 lipca 1905
Newbury, New Hampshire
37. Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych
Okres urzędowania od 30 września 1898
do 1 lipca 1905
Poprzednik William Rufus Day
Następca Elihu Root
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

John Milton Hay ( ur. 8 października 1838 w Salem, w stanie Indiana, zm. 1 lipca 1905 w Newbury, w stanie New Hampshire)- amerykański dyplomata. W 1899 wystosował notę o 'otwartych drzwiach' postulującą równe stawki celne i równe szanse w handlu z Chinami (nie było jednoznacznej odpowiedzi na forum międzynarodowym poza sprzeciwem Rosji), w roku 1900 wystosował drugą notę, postulującą zachowanie 'integralności terytorialnej' Chin.

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Hay urodził się w Salem, w stanie Indiana. Był trzecim synem szkockich emigrantów Charlesa Haya i Helen Leonard. którzy przybyli do Salem żyć ze swoją siostrą. Wychowywał się w Warszawie w stanie Illinois, uczył się w prywatnej szkole Stephena Childsa. W 1851 roku John udał się do akademii, w Pittsfield w Pike County. W 1852 roku poszedł do college'u w Springfield, w 1855 został wysłany do Brown University gdzie wstąpił do Theta Delta Chi. w 1858 roku przed otrzymaniem dyplomu i powrócił do domu do Warszawy, by studiować prawo ze stryjem Miltonem Hayem[1].

Sekretarz Lincolna[edytuj | edytuj kod]

Abraham Lincoln's kancelarii był obok kancelarii Milton Hay, Uncle John's, a więc poznał John Hay. Kiedy Lincoln wygrał wybory na prezydenta, jego sekretarz, John G. Nicolay, polecił Johna Haya Lincolnowi na stanowisko asystenta i osobistego sekretarza. W wieku 22 lat zaczął kształcenia zawodowego w administracji, z wyjątkiem krótkiego okresu od 1870-1878. Pełnił funkcję sekretarza Lincolna do 1864 roku. Mieszkał w narożniku północno-sypialni na drugim piętrze Białego Domu, który dzielił z kolegami i sekretarzem Akademii szkolnej Pittsfield.

Przez kilka miesięcy służył w Armii Unii pod dowództwem Davida Huntera i Quincy Adamsa Gillmore. Awansował do stopnia majora, a później podpułkownika i pułkownika. Hay's Diary i pisma w wojnie secesyjnej stanowią podstawowe źródła historyczne. Niektórzy przypisują Hayowi list Lincolna do Pani BixbyI w którym prezydent pocieszał ją po utracie swych synów na wojnie[2].

Hay był obecny podczas śmierci Lincolna po tym jak został postrzelony w Ford's Theatre. Hay i Nicolay napisali 10-tomową biografię Lincolna (Abraham Lincoln: A History, 1890) i przygotowali wydanie jego dzieł zebranych.

Kariera dyplomatyczna[edytuj | edytuj kod]

W latach 1865 i 1870, był sekretarzem poselstwa w Paryżu (1865-1867) oraz Madrycie (1867-1868). W 1868 roku został chargé d'affaires w Wiedniu. Funkcję tę sprawował do 1870 roku.. W 1878 roku został asystentem sekretarza stanu w administracji Hayes. Hay został nazwany ambasadorem USA w Wielkiej Brytanii w 1897 roku, kiedy William McKinley objął stanowisko prezesa. Niektóre z uznaniem wielu lat wspólnota interesów między tym krajem a Stanami Zjednoczonymi było efektem działań Haya.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]