John Romero

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
John Romero

Alfonso John Romero (ur. 28 października 1967, Colorado Springs, Kolorado, USA) – współzałożyciel id Software i projektant gier FPP: Wolfenstein 3D, Dooma i Quake'a.

Swoją pierwszą grę - "Scout Search" - Romero zaprezentował w 1984 r. (opublikował ją w popularnym magazynie inCider). Oficjalnie pracę w branży rozpoczął w 1987 r., gdy dołączył do zespołu firmy Origin Systems (w niej powstała m.in. gra "Space Rogue"). Nie popracował w niej jednak zbyt długo - wkrótce stał się współzałożycielem kolejnej firmy - Inside Out Software (zajmował się w niej głównie przystosowywaniem gier stworzonych na Apple II do uruchamiania na Commodore - i odwrotnie). Później współtworzył jeszcze kilka innych firm - m.in. Ideas From The Deep oraz Softdisk.

Był jednym z czterech współzałożycieli id Software w 1990 roku. W tej firmie pracował nad takimi grami jak Commander Keen, Wolfenstein 3D, Doom, Doom II (gdzie pojawia się na końcu jako główny przeciwnik) oraz Quake, a także, jako producent i projektant gier Heretic i Hexen.

W 1996 roku po odejściu z id Software założył Ion Storm Inc., z którą wraz z Tomem Hallem w 2000 roku wydał Daikatanę i skąd odszedł wraz z Hallem zaraz po wydaniu gry Halla Anachronox w 2001 roku.

W latach 2003-2005 pracował dla Midway Games - koordynował prace nad grą "Gauntlet: Seven Sorrows" (z firmy odszedł przed zakończeniem prac nad tym tytułem). W tej chwili - jak informuje na swojej stronie planetromero.com (dawniej www.rome.ro) - pracuje nad grą sieciową MMO.

Commons in image icon.svg