John Ward

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

John Ward (ur. 1921[1], zm. 1995[1]) – porucznik, brytyjski pilot RAF-u, oficer Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego.

W dniach 10 maja 194020 kwietnia 1941 więzień wojenny, przebywał głównie w Lesznie. Zbiegł z niemieckiej niewoli. Do wywiadu ZWZ trafił za pośrednictwem księdza z Sieradza, do którego trafił po kilku dniach. W maju tego samego roku trafił do Warszawy, gdzie pracował przy tłumaczeniach audycji radiowych oraz wydawał własny anglojęzyczny biuletyn[potrzebne źródło].

Podczas powstania warszawskiego w dniach od 7 sierpnia do 29 września nadał do Londynu ponad 100 relacji i depesz o sytuacji w walczącej Warszawie. Przesyłał informacje w języku angielskim, przy użyciu alfabetu Morse’a, korzystając z radiostacji Stefana i Zofii Korbońskich, ulokowanej w okolicach ulicy Kruczej. Około 11 sierpnia skontaktował się z Janem Nowakiem-Jeziorańskim, z którym od tego czasu współpracowali, wymieniając informacje. Działalność Warda była jednym z dwóch głównych kanałów, oprócz powstańczej radiostacji „Błyskawica”, informujących zachodnią opinię publiczną o sytuacji w powstańczej Warszawie. Depesze Warda były wykorzystywane przez radio i prasę brytyjską, docierały również do dowództwa i najwyższych polityków brytyjskich. Z czasem został oficjalnym korespondentem wojennym gazety „The Times[2].

Został niegroźnie ranny w walkach na Mokotowie. Za bohaterstwo otrzymał Krzyż Walecznych z rąk generała Tadeusza Bora-Komorowskiego[1]. 4 października zbiegł z Warszawy i dołączył do 7. Dywizji AK w rejonie Kielc[1]. Walczył z Niemcami i Armią Ludową. W 1945 roku przedostał się do Okręgu Warszawskiego, gdzie ujawnił się. W maju tego samego roku został odesłany z Odessy na Maltę, skąd wrócił do Wielkiej Brytanii.

Po wojnie został pracownikiem MI5[1]. Nigdy nie spisał swoich wspomnień z powstania.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Brytyjski łącznik.
  2. Jan Nowak-Jeziorański, Kurier z Warszawy, ResPublica, Znak, 1989, s. 339.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]