Jorge María Mejía

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jorge María Mejía
kardynał prezbiter
Herb Jorge María Mejía Ipse est pax nostra
On jest naszym pokojem
Kraj działania  Argentyna
Data i miejsce urodzenia 31 stycznia 1923
Buenos Aires
Archiwista i Bibliotekarz Kościoła Świętego[1]
Okres sprawowania 1998 - 2003
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Prezbiterat 22 września 1945
Nominacja biskupia 8 marca 1986
Sakra biskupia 12 kwietnia 1986
Kreacja kardynalska 21 lutego 2001
Jan Paweł II
Kościół tytularny San Girolamo della Carità

Jorge María Mejía (ur. 31 stycznia 1923 w Buenos Aires), argentyński duchowny katolicki, wysoki urzędnik Kurii Rzymskiej, kardynał.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Studiował w seminarium w Villa Devoto koło Buenos Aires, przyjął święcenia kapłańskie 22 września 1945. Pracował krótko w parafii Santa Rosa de Lima w Buenos Aires, następnie wyjechał na dalsze studia do Rzymu. Na Angelicum obronił doktorat z teologii, w Papieskim Instytucie Biblijnym uzyskał licencjat z nauk biblijnych. Był wykładowcą kilku uczelni katolickich w Argentynie, m.in. na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Argentyny prowadził zajęcia z egzegezy Pisma Świętego, biblijnej greki i hebrajskiego oraz archeologii. W latach 1956-1977 kierował pismem katolickim "Criterio". Odbył studia podyplomowe w Szkole Biblijnej w Jerozolimie, następnie prowadził gościnnie wykłady w Instytucie Ekumenizmu w Tantur (Izrael). Jako ekspert brał udział w obradach Soboru Watykańskiego II. Pełnił funkcję szefa Komisji Ekumenizmu archidiecezji Buenos Aires, następnie sekretarza Departamentu Ekumenizmu Rady Episkopatów Latynoamerykańskich. W latach 1969-1972 był przewodniczącym komitetu wykonawczego Światowej Katolickiej Federacji Apostolatu Biblijnego, a w 1977 został sekretarzem Papieskiej Komisji ds. Kontaktów z Judaizmem przy Sekretariacie Jedności Chrześcijan. Otrzymał tytuł kapelana Jego Świątobliwości (20 września 1978).

W marcu 1986 został mianowany biskupem tytularnym Apollonia i wiceprezydentem Papieskiej Komisji Iustitia et Pax; sakrę biskupią odebrał 12 kwietnia 1986 w Rzymie z rąk kardynała Rogera Etchegaraya (prezydenta Komisji Iustitia et Pax), któremu towarzyszyli arcybiskupi Eduardo Martinez Somalo i Antonio Maria Javierre Ortas. Brał udział w IV konferencji generalnej Episkopatów Latynoamerykańskich w Santo Domingo (Dominikana, październik 1992). W marcu 1994 został promowany na arcybiskupa tytularnego i mianowany sekretarzem Kongregacji ds. Biskupów; objął również funkcję sekretarza Kolegium Kardynalskiego. 7 marca 1998 został archiwariuszem i bibliotekarzem Św. Kościoła Rzymskiego (prefektem Tajnych Archiwów Watykańskich i Biblioteki Watykańskiej)[1]; zastąpił emerytowanego kardynała Luigi Poggiego.

W lutym 2001 Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, nadając diakonię San Girolamo della Carita. W styczniu 2003 kardynał Mejía ukończył 80 lat i utracił prawo udziału w konklawe, a w listopadzie 2003 został zwolniony z obowiązków archiwariusza i bibliotekarza Św. Kościoła Rzymskiego ze względu na podeszły wiek[1]; zastąpił go francuski kardynał Jean-Louis Tauran.

21 lutego 2011 został awansowany do rangi kardynała prezbitera.

13 marca 2013 przeszedł zawał serca i trafił do kliniki Piusa XI w Rzymie, gdzie 15 marca odwiedził go papież Franciszek[1].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Luigi Poggi
Emblem of the Papacy SE.svg Archiwista Świętego Kościoła Rzymskiego
1998 - 2003
Emblem of the Papacy SE.svg Następca
Jean-Louis Tauran
Poprzednik
Luigi Poggi
Emblem of the Papacy SE.svg Bibliotekarz Świętego Kościoła Rzymskiego
1998 - 2003
Emblem of the Papacy SE.svg Następca
Jean-Louis Tauran

Przypisy