Jorge Moreira da Silva

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jorge Moreira da Silva
Data i miejsce urodzenia 24 kwietnia 1971
Vila Nova de Famalicão
Poseł do PE V kadencji
Przynależność polityczna Partia Socjaldemokratyczna
Okres urzędowania od 20 lipca 1999
do 5 października 2003

Jorge Manuel Lopes Moreira da Silva (ur. 24 kwietnia 1971 w Vila Nova de Famalicão) – portugalski inżynier i polityk, specjalista w zakresie zmian klimatycznych, deputowany krajowy, poseł do Parlamentu Europejskiego (od 1999 do 2003).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Z wykształcenia inżynier elektroniki i informatyki. Zaangażował się w działalność Partii Socjaldemokratycznej, kierował jej organizacją młodzieżową. Zasiadał w radzie miejscowości Vila Nova de Famalicão. Od 1998 do 1999 czasowo wykonywał mandat deputowanego do Zgromadzenia Republiki VII kadencji[1].

W wyborach w 1999 uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego V kadencji. Należał do grupy chadeckiej, pracował w Komisji Ochrony Środowiska, Zdrowia i Ochrony Konsumentów. W PE zasiadał do 2003[2].

Zrezygnował w związku z objęciem stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w rządzie, na czele którego stał José Manuel Barroso. Od 2004 do 2005 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska i Planowania Przestrzennego w gabinecie Pedra Santany Lopesa. W wyborach w 2005 został ponownie wybrany do Zgromadzenia Republiki na czteroletnia kadencję[1].

Pełnił też funkcję doradcy prezydenta ds. nauki i środowiska, w 2009 powołany na doradcę ds. energii i zmian klimatu w ramach Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP)[3]. Został też wiceprzewodniczącym Partii Socjaldemokratycznej[4].

Przypisy