Josef Weidenholzer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Josef Weidenholzer
Josef Weidenholzer
Data i miejsce urodzenia 6 marca 1950
Sankt Florian am Inn
Zawód socjolog, nauczyciel akademicki
Partia Socjaldemokratyczna Partia Austrii

Josef Weidenholzer (ur. 6 marca 1950 w Sankt Florian am Inn) – austriacki socjolog, profesor, poseł do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od 1968 do 1973 studiował socjologię w wyższej szkole społeczno-ekonomicznej na Uniwersytecie Johannesa Keplera w Linzu, uzyskując tytuł zawodowy magistra. W 1977 obronił doktorat, pięć lat później habilitował się.

Od 1973 zawodowo związany ze swoją macierzystą uczelnią, zaczynał jako asystent w Katedrze Historii Nowożytnej i Współczesnej, następnie objął stanowisko adiunkta. Prowadził wykłady i badania naukowe na licznych zagranicznych uniwersytetach i uczelniach wyższych. W 1983 mianowano go profesorem nadzwyczajnym polityki społecznej. Od 1984 do 1998 był szefem jednego z uczelnianych instytutów. Od 1998 kieruje Instytutem Społeczeństwa i Polityki Społecznej. W latach 1998–2003 pełnił funkcję dziekana Wydziału Nauk Ekonomicznych i Społecznych.

Specjalizuje się w teorii państwa, porównywaniu międzynarodowych systemów opieki społecznej, teorii politycznej i kultury politycznej, teorii i historii ruchów społecznych. Od 1991 stoi na czele organizacji charytatywnej "Volkshilfe".

W 2009 wystartował w wyborach europejskich z piątego miejsca listy krajowej Socjaldemokratycznej Partii Austrii, która zdobyła cztery miejsca w Parlamencie Europejskim. Po wejściu w życie traktatu lizbońskiego uzyskał uprawnienie do objęcia dodatkowego przypadającego socjaldemokratom mandatu, publicznie wyraził wolę zostania europosłem[1]. Posłem do PE został 1 grudnia 2011[2]. W 2014 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]