Josh Lucas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Josh Lucas
Josh Lucas
Imię i nazwisko Joshua Lucas Easy Dent Maurer
Data i miejsce urodzenia 20 czerwca 1971
Stany Zjednoczone Little Rock
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Josh Lucas (ur. 20 czerwca 1971 roku w Little Rock w stanie Arkansas) – amerykański aktor oraz producent filmowy i telewizyjny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Posiada polskie korzenie. Jego dziadkowie są polskimi emigrantami. Jego prawdziwym nazwiskiem jest Maurer, zaś jego babcia nosiła nazwisko Wilk. Jest najstarszym z czworga dzieci lekarza Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Dona Maurera i pielęgniarki/akuszerki Michelle LeFevre, ma dwie młodsze siostry i młodszego brata Devina (ur. 6 stycznia 1977). W czasie jego narodzenia, jego rodzice przebywali w Rezerwacie Indian. Ze względu na hippisowską polityczną działalność rodziców, w okresie dzieciństwa podróżował po południowych stanach Ameryki. W ciągu trzynastu lat zmieniał miejsce zamieszkania ponad trzydzieści razy, gdy wreszcie rodzina osiedliła się w Tacoma w stanie Waszyngton. Uczęszczał do Kopachuck Middle School, zanim w 1989 roku ukończył Gig Harbor High School w Waszyngtonie. Uczęszczał do szkoły dramatycznej przy Uniwersytecie Stanu Waszyngton w Pullman.

Swoją karierę aktorską zapoczątkował gościnnym udziałem w sitcomie Fox Prawdziwe kolory (True Colors, 1990) i serialu familijnym ABC Dzień za dniem (Life Goes On, 1990). Pierwsze kroki w zawodzie stawiał także na planie dramatu telewizyjnego ABC Klasa '61 (Class of '61, 1993) u boku Dana Futtermana i Clive'a Owena, serialu australijskim McGregorowie (Snowy River: The McGregor Saga, 1993) jako Luke McGregor z udziałem Guya Pearce'a oraz dwóch produkcjach kinowych - Alive, dramat w Andach (Alive, 1993) u boku Ethana Hawke, Illeany Douglas i Danny'ego Nucci oraz komedii Tata na wagarach (Father Hood, 1993) z Patrickiem Swayze i Halle Berry.

Występował na scenie off-Broadwayu w spektaklu Spalding Gray: Opowieści pozostawione dla opowiedzenia (Spalding Gray: Stories Left to Tell), w 2005 roku pojawił się na scenie broadwayowskiej Ethel Barrymore Theatre w sztuce Tennessee Williamsa Szklana menażeria oraz Escape: 6 Ways to Get Away, Corpus Christi w Manhattan Theatre Club (1998), Co się nie zdarza (What Didn't Happen) i przedstawieniu Oscara Wilde'a Portret Doriana Graya (The Picture of Dorian Grey).

Powrócił na duży ekran w roli chamskiego młodego kochanka Amerykanki w Chinach w komedii romantycznej Niespokojny (Restless, 1998). Zagrał postać jednego z kohorty Wall Street w thrillerze American Psycho (2000). Można go było zobaczyć w takich filmach, jak Na samym dnie (The Deep End, 2001), gdzie wcielił się w postać romansującego z nastolatkiem właściciela klubu dla gejów, Piękny umysł (A Beautiful Mind, 2001), Hulk (The Hulk, 2003) i Wonderland (2003). Jego kreacja zniechęcanego małżonka w komedii romantycznej Dziewczyna z Alabamy (Sweet Home Alabama, 2002) z Reese Witherspoon została uhonorowana nagrodą Teen Choice.

Spotykał się z Salmą Hayek (2004) i Heather Graham (2004-2005) oraz z Rachel McAdams.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]