Judy Geeson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Judy Geeson
Imię i nazwisko Judith Amanda Geeson
Data
i miejsce urodzenia
10 września 1948 r.
Arundel, West Sussex, Anglia, Wielka Brytania
Zawód aktorka
Współmałżonek Kristoffer Tabori (1984–1989)
Lata aktywności od 1963

Judith Amanda "Judy" Geeson (ur. 10 września 1948 r. w Arundel) − brytyjska aktorka filmowa i telewizyjna.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Arundel w hrabstwie West Sussex, wywodzi się z klasy średniej. Jej ojciec był redaktorem magazynu National Coal Board, a siostra, Sally Geeson, także zajmuje się aktorstwem. Uczęszczała do Corona Stage Academy, wyższej szkoły w Hammersmith, dzięki której w 1957 roku debiutowała na scenie teatralnej.

Pod koniec lat sześćdziesiątych otrzymała pierwszą przodującą rolę w szeroko dystrybuowanym filmie fabularnym. W dramacie Sidneya Poitiera Nauczyciel z przedmieścia (To Sir, with Love, 1967) zagrała Pamelę Dare, pupilkę licealnych profesorów. Tego samego roku aktorka wystąpiła w komedii Here We Go Round the Mulberry Bush jako Mary Gloucester, obiekt pożądania głównego bohatera filmu, granego przez przyszłego partnera Geeson, Barry'ego Evansa. Role w Berserk! (1967), Domie przy Rillington Place 10 (10 Rillington Place, 1971), Branninganie (1975) i Orzeł wylądował (The Eagle Has Landed, 1976) ugruntowały jej pozycję popularnej aktorki filmowej. Jednocześnie Geeson gościła na ekranie telewizyjnym, w znanych serialach.

W roku 1984 Geeson opuściła Londyn, przeprowadzając się do Los Angeles. Po pewnym czasie zmieniła obywatelstwo na amerykańskie. Rozgłos przyniosły jej występy w tasiemcach prominentnych stacji. W sitcomie NBC Szaleję za tobą (Mad About You, 1992−1999) regularnie wcielała się w postać nieprzyjaznej sąsiadki Maggie Conway. W serialu fantastycznonaukowym UPN-u Star Trek: Voyager (1995) grała hologram o imieniu Sandrine.

Uznawana za ikonę horroru za sprawą ról w filmach grozy z lat 70. i 80. W 2012, po dziewięciu latach przerwy w karierze, powróciła na duży ekran jako wiedźma Lacy Doyle w satanistycznym horrorze Roba Zombie The Lords of Salem.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

  • 1968, Laurel Awards:
    • Golden Laurel (II miejsce) w kategorii Female New Face

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]