Jules Mazarin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Deep21 (dyskusja | edycje) o 21:14, 4 gru 2017. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Jules Mazarin
Kardynał diakon
Ilustracja
Herb duchownego Firmando firmior hæret

Hinc ordo, hinc copia rerum

Data i miejsce urodzenia

14 lipca 1602
Pescina

Data i miejsce śmierci

9 marca 1661
Vincennes

Miejsce pochówku

grobowiec kardynała Mazarina

pierwszy minister Francji
Okres sprawowania

1642 – 1661

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Kreacja kardynalska

16 grudnia 1641
Papież Urban VIII

podpis

Jules Mazarin właściwie Giulio Raimondo Mazzarini (ur. 14 lipca 1602 w Pescinie, zm. 9 marca 1661 w Vincennes) – francuski kardynał, od 1642 pierwszy minister Francji.

Życiorys

Był najstarszym z sześciu synów Sycylijczyka Pietra Mazzariniego i Ortensii Bufalini. Jego siostrami były Geronima Mancini i Laura Martinozzi, ich córki (Laura Mancini, Olimpia Mancini, Maria Mancini, Hortensja Mancini, Maria Anna Mancini, Laura Martinozzi i Anna Maria Martinozzi) przybyły do wuja, do Francji, żeby wyjść bogato za mąż. Był więc Włochem niskiego pochodzenia, co też często zarzucała mu francuska szlachta.

W latach 1634-1636 był nuncjuszem papieskim we Francji. W 1639 przeszedł na służbę francuską. Sprawował władzę w czasie regencji Anny Austriaczki i małoletności Ludwika XIV, jej syna. Był następcą kardynała de Richelieu. Doprowadził do odbudowy skarbu Francji poprzez podwyższenie podatków i popieranie przez państwo polityki gospodarczej (m.in. celnej), która określona została później merkantylizmem.

Zdecydowanie umocnił władzę absolutną króla przez ograniczenie władzy politycznej wielkich feudałów. Doprowadziło to do dwóch wojen domowych tzw. Frondy (1648-1653), buntu mieszczan i arystokracji przeciwko absolutystycznym tendencjom dworu. Rebelia zakończyła się porozumieniem obu stron, jednak więcej zyskali książęta.

Prowadził bardzo aktywną politykę międzynarodową. Dążył do zapewnienia Francji przewagi w Europie kosztem zmniejszenia roli Habsburgów. Zaangażował swoje państwo w wojnę trzydziestoletnią po stronie Szwecji, wypłacając armii szwedzkiej subsydia z francuskiego budżetu. Wojnę z Habsburgami hiszpańskimi zakończyło podpisanie w 1659 korzystnego dla Francji pokoju pirenejskiego.

Mazarin w literaturze

Aleksander Dumas uczynił go jednym z bohaterów powieści Dwadzieścia lat później i Wicehrabia de Bragelonne. Opisał go jako skąpca, który bał się utracić majątek.

Arthur Conan Doyle napisał opowiadanie kryminalne Brylant Kardynała Mazariniego.

Linki zewnętrzne