Juliusz Kulesza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Juliusz Kulesza (ur. 19 maja 1928 w Warszawie) – grafik, strzelec, uczestnik powstania warszawskiego, autor książek opowiadających o przeżyciach okupacyjnych i dokumentujących wydarzenia II wojny światowej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wychował się na Starym Mieście i Żoliborzu. Jego rodzice w okresie międzywojennym pracowali w gmachu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Okupację spędził w Warszawie jako uczeń tajnych kompletów gimnazjalnych i wieczorowej szkoły poligraficznej. W latach 1942-1944 praktykant-rysownik w PWPW (ówczesna Staatsdruckerei). W Powstaniu Warszawskim walczył na Starym Mieście. Żołnierz Armii Krajowej w samodzielnej grupie PWB/17/S (Podziemna Wytwórnia Banknotów), uczestnik bojów o redutę PWPW, odznaczony Krzyżem Walecznych. Nosił pseudonim "Julek". Po Powstaniu uciekł z obozu w Pruszkowie.

W latach 1945-1948 mieszkaniec Łodzi, gdzie otrzymał maturę w liceum ogólnokształcącym im. Gabriela Narutowicza. Latem 1948 wrócił do Warszawy. Student Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, a od 1950 Akademii Sztuk Pięknych – po połączeniu obu uczelni. W 1954 uzyskał dyplom ASP na wydziale grafiki (pracownia prof. Tadeusza Kulisiewicza). Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, uczestnik krajowych i zagranicznych wystaw, w tym kilka indywidualnych. W latach 1956-1958 członek grupy artystycznej "Korekta". Przez ponad 30 lat projektant grafiki użytkowej dla wydawnictw (około 800 projektów zrealizowanych drukiem). W latach 1966-1972 grafik telewizyjnego magazynu "Refleksje". Prowadził zajęcia pt. "Grafika współczesnej prasy" ze studentami wydziału dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Z początkiem lat 80. zajął się historią Powstania Warszawskiego, będąc do dnia dzisiejszego autorem dziesięciu książek. W latach 1946-1947 był piłkarzem łódzkiego KS "Spójnia", od 1938 jest kibicem piłkarzy KS "Polonia" Warszawa.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych, Krzyż Kawalerski OOP, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Medal Wojska, medal Za Warszawę, medal Za popularyzację Powstania Warszawskiego, odznaka Za zasługi dla Warszawy, odznaki honorowe kombatanckich Środowisk: zgrupowania "Leśnik", zgrup. "Róg", batalionów "Dzik" i "Pięść".

W 2002 awansowany do stopnia porucznika Wojska Polskiego. Członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Powstańców Warszawskich i Polskiego Towarzystwa Historycznego. Przez całe życie bezpartyjny.

Jego postać pojawiła się w filmie "Sierpień mojego życia" Huberta Kwinty.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

"Z Tasiemką na czołgi", 1979 i 1984. "Reduta PWPW", 1989. "Sierpień przez całe życie", 1994. "Batalion DZIK w Powstaniu Warszawskim", opracowanie zbioru dokumentów, 1994. "Przeciw konfidentom i czołgom", wspólnie z Robertem Bieleckim, wyróżniona nagrodą "Nike", 1996. "Starówka. Warszawskie Termopile 1944", 1999. "W murach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych", 2003. "Garłuch. 7 pułk piechoty AK", 2004. "Bohaterowie dwóch miast", 2006. "Powstańcza Starówka. Ludzie i ulice", 2007.

Przygotowano do druku: "Między Baranem a Narutowiczem. Zapiski warszawskiego łodzianina" i "Żyrafa przeciw panterom. IV Zgrupowanie żoliborskiego Obwodu AK w Powstaniu Warszawskim".

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]