Junkers (wytwórnia lotnicza)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy firmy. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Junkers
Junkers
Forma prawna Spółka akcyjna
Data założenia 1895
Lokalizacja  Cesarstwo Niemieckie
Ważni pracownicy Hugo Junkers
Branża Lotnictwo
Produkty samoloty, silniki lotnicze
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Junkers
Junkers
Ziemia 51°49′55,9″N 12°12′10,1″E/51,832200 12,202800
Strona internetowa
Fabryka Junkersa w Dessau - zdjęcie z 1928

Junkers & Co. Warmwasser-Apparatefabrik - firma założona w 1895 roku przez Hugona Junkersa. Pierwszy samolot Junkers J1 został wyprodukowany w 1915 roku.

Historia przedsiębiorstwa[edytuj | edytuj kod]

Dzieje przedsiębiorstwa są skomplikowane, ponieważ właściciel Hugo Junkers posiadał wiele zakładów wytwórczych o różnym profilu działalności. W 1895 założył wraz z Robertem Ludwigiem firmę Junkers & Co. Warmwasser-Apparatefabrik (w skrócie Junkers & Co.), która produkowała piece gazowe i urządzenia grzewcze. W tej właśnie firmie powstał pierwszy samolot Junkers J 1, który był pierwszą konstrukcją wykonaną całkowicie z metalu. Jako że samolot był dość ciężki i nie mógł dlatego odnosić sukcesów jako myśliwiec, dlatego zbudowano model J4 - pierwszy, seryjnie produkowany opancerzony dwupłatowiec przeznaczony do jednostek wsparcia piechoty.

Pod naciskiem władz wojskowych przedsiębiorstwo Junkersa połączono z firmą Fokker w jedno przedsiębiorstwo "Junkers-Fokker-AG". Po zakończeniu I wojny światowej obie wytwórnie rozdzieliły się i wówczas założono w Dessau osobne przedsiębiorstwo Junkers Flugzeugwerk AG. Ten zakład Hugo Junkersa miał specjalizować się właśnie w produkcji samolotów. Cały czas osobno funkcjonowało przedsiębiorstwo Junkers & Co., zajmujące się wytwarzaniem znanych powszechnie urządzeń centralnego ogrzewania.

W związku z ograniczeniami w produkcji samolotów nałożonymi mocą przepisów traktatu wersalskiego, Junkers starał się przenosić produkcję do Szwecji oraz ZSRR. Dzięki porozumieniu politycznemu między Rosją sowiecką a Republiką Weimarską, w 1922 otworzono oddział w Moskwie. Jednak z powodów politycznych umowa została przez Rosjan zerwana po czterech latach i w 1926 Junkers musiał wycofać się z rosyjskiego rynku, ponosząc poważne straty finansowe. Równolegle powstała kolejna firma - córka: Junkers Motorenbau GmbH, odpowiedzialna za produkcję silników i komponentów technicznych.

W okresie Wielkiego Kryzysu wszystkie przedsiębiorstwa Hugo Junkersa popadły w trudności finansowe. Najpierw, na początku marca 1930 Junkers Motorenbau GmbH została zmuszona wystąpić do wierzycieli o ugodę i odroczenie płatności. Sytuacja zaostrzyła się tak bardzo, iż 22 marca 1932 Hugo Junkers musiał złożyć wniosek o upadłość całego koncernu. 4 listopada 1932 firmę Junkers & Co. GmbH sprzedano firmie Bosch. Junkers stała się więc jedną z marek koncernu Bosch.

Jednocześnie Ministerstwo Lotnictwa Rzeszy Hermanna Göringa zagarnęło część - a po przedwczesnej śmierci przetrzymywanego w areszcie domowym Hugo Junkersa - całość akcji przedsiębiorstw Junkers Flugzeugwerk AG oraz Junkers Motorenbau GmbH. W 1936 obie firmy połączono w jedno przedsiębiorstwo Junkers Motorenbau und Junkers Flugzeugwerk - odpowiedzialne za produkcję słynnych samolotów czasów II wojny światowej.

W latach 20. Hugo Junkers założył nawet własne linie lotnicze Junkers-Luftverkehr-AG. Wykorzystywał samoloty przez siebie produkowane, w tym modele Junkers F 13 - pierwszy samolot komunikacyjny całkowicie metalowej konstrukcji. Jednym z osiągnięć linii był bezawaryjny przelot między Teheranem a Londynem w obie strony albo przelot nad Andami. Jednakże - wskutek wysokich kosztów i małej pojemności samolotów - utrzymywanie własnej linii okazało się deficytowe. Przedsiębiorstwo stopniowo popadało w zależność od władz niemieckich, korzystając z subwencji rządowych. Dlatego też wskutek rosnącego zadłużenia Hugo Junkers przekazał firmę państwu. Rząd federalny połączył w latach 1925 - 1926 Junkers-Luftverkehr-AG z Deutsche Aero Lloyd w - funkcjonującą do dziś - Lufthansę.

W okresie II wojny światowej przedsiębiorstwo Junkers Motorenbau und Junkers Flugzeugwerk należało do państwa - III Rzeszy. W licznych zakładach koncernu, przeważnie w środkowych Niemczech oraz podziemnych zakładów - jak Mittelwerk (połączonego z obozem Mittelbau-Dora) - zatrudniano setki przymusowych robotników, w tym więźniów przetrzymywanych w nieludzkich warunkach oraz młodzieży zwerbowanej w czasie Heuaktion. W szczytowym okresie produkcji w Dessau - siedzibie koncernu i największym zakładzie produkcyjnym zatrudniano do 40 tys. osób.

Po zakończeniu II wojny światowej firma kontynuowała działalność w znacznie ograniczonym zakresie. Siedzibę firmy przeniesiono w 1951 do Monachium na teren RFN, aby móc zarządzać pozostawionym majątkiem i nieruchomościami. Na początku lat 70. firmę przejął koncern Daimler-Benz. Na tym zakończyła się historia firmy lotniczej Junkers.

Modele samolotów[edytuj | edytuj kod]

Typy produkowanych samolotów:


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]