Jurecki Młyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jurecki Młyn
osada
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Powiat

ostródzki

Gmina

Morąg

Strefa numeracyjna

89

Kod pocztowy

14-300[2]

Tablice rejestracyjne

NOS

SIMC

0482513

Położenie na mapie gminy Morąg
Mapa konturowa gminy Morąg, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Jurecki Młyn”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Jurecki Młyn”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Jurecki Młyn”
Położenie na mapie powiatu ostródzkiego
Mapa konturowa powiatu ostródzkiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Jurecki Młyn”
Ziemia53°56′27″N 19°56′05″E/53,940833 19,934722[1]

Jurecki Młynosada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Morąg.

W roku 1973 jako majątek Jurecki Młyn należał do powiatu morąskiego, gmina i poczta Morąg. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. Miejscowość leży w historycznym regionie Prus Górnych.[3] We wspomnieniach absolwentów szkoły, w piśmiennictwie czasami osada występuje pod nazwą "Jurkowy Młyn".

Uniwersytet Ludowy w Jurkowym Młynie[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet Ludowy w Jurkowym Młynie (obecnie Jurecki Młyn) był jedną z dwóch placówek tego typu w dawnym województwie olsztyńskim (drugi to Mazurski Uniwersytet Ludowy w Rudziskach pod Pasymiem). W Jurkowym Młynie uczyła się głównie młodzież z Warmii. Celem edukacyjnym szkoły była repolonizacja młodzieży warmińskiej oraz przygotowanie do pracy. Uniwersytet Ludowy powstał we wrześniu 1946 roku (organizatorem był Jan Boenigk - działacz warmiński) i działał do 31 sierpnia 1950 r. W ciągu czterech lat swojego zorganizowano 6 turnusów (w czasie każdego turnusu uczyło się tu 40-45 osób).

Jana Boeniga wspierali w pracy nauczyciele z polskich szkół okresu międzywojennego: Alfons Barczewski, Jan Henrych, Konrad Sikora, Elżbieta Jankowska, Franciszek Jankowski. W Uniwersytecie Ludowym prowadzone były zajęcia z języka polskiego, spółdzielczości i rachunkowości. Ważną część edukacyjną pełniły zajęcia świetlicowe, w trakcie których uczniowie odtwarzali inscenizacje przygotowane przez Jana Boenigka na podstawie tekstów ks. Walentego Barczewskiego, Mickiewicza, Tuwima. Młodzież prowadziła 350-hektarowe gospodarstwo rolne, które zapewniało im utrzymanie w czasie nauki.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Morąg - z dziejów miasta i powiatu”, Pojezierze, Olsztyn 1973

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 47665
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 416 [zarchiwizowane 2022-10-26].
  3. Marian Biskup Wojna pruska, str. 29: "Ukształtowanie terenowe Prus powodowało, że już w XV wieku dzielono je na tak zwane Prusy Górne (Oberland), sięgające od linii dolnej Wisły do Pasłęki, i Prusy Dolne (Niederland) obejmujące nizinne obszary na Wschód od Pregoły (...).