Kółko graniaste

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Kółko graniaste – krótka piosenka i jednocześnie rodzaj wyliczanki dla młodszych dzieci, zasadniczo 2-3-letnich, ale także przedszkolnych[1]. Autor melodii i tekstu nie jest znany.

Przebieg zabawy[edytuj | edytuj kod]

Dzieci, wraz z wychowawcą (wychowawcami), chwytają się za ręce i posuwają po obwodzie tak utworzonego okręgu w jednym kierunku, śpiewając: Kółko graniaste / Czworokanciaste (czterokanciaste) / Kółko nam się połamało / Cztery grosze kosztowało / A my wszyscy bęc! Przy ostatnim wersie wszyscy uczestnicy wywracają się w wymyślny sposób, starając się jednak nie przerwać kręgu. Im upadek bardziej efektowny, tym lepiej dla zabawy. Po wstaniu scenariusz powtarzany jest od nowa dowolną liczbę razy, limitowaną temperamentem uczestników.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Zabawa wywodzi się ze średniowiecznego francuskiego tańca kołowego o nazwie Carole, który ma rodowód w obyczajach pogańskich i świętach przesilenia zimowego. Polegał na pląsach w kręgu z trzymaniem się za ręce.

Słowo graniasty pochodzi w tym wypadku od rzeczownika grań i oznacza koło kanciaste[2]; następna linijka doprecyzowuje, że są cztery kanty. Koło mające kanty (wierzchołki) jest obiektem niemogącym istnieć z geometrycznego punktu widzenia, więc piosenka jest logicznie sprzeczna.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kółko graniaste. ZabawyDlaDzieci.com [dostęp 30.10.2017]
  2. Kółko graniaste. poradnia.pwn.pl [dostęp 30.10.2017]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Zabawnik. zabawnik.org [dostęp 30.10.2017]