Kładka Krzysztofa Klenczona w Bydgoszczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kładka Krzysztofa Klenczona w Bydgoszczy
{{{alt zdjęcia}}}
Widok znad Młynówki
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Bydgoszcz

Podstawowe dane
Przeszkoda

rz. Młynówka

Długość

26[1] m

Szerokość:
• całkowita


3,5 m

Liczba przęseł

1

Data budowy

2008

Położenie na mapie Bydgoszczy
Mapa konturowa Bydgoszczy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kładka Krzysztofa Klenczona w Bydgoszczy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kładka Krzysztofa Klenczona w Bydgoszczy”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kładka Krzysztofa Klenczona w Bydgoszczy”
Ziemia53°07′22″N 17°59′38″E/53,122778 17,993889

Kładka Krzysztofa Klenczona w Bydgoszczy – most nad Brdą-Młynówką w rejonie Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy przeznaczony dla ruchu pieszego i rowerowego.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Kładka znajduje się w zachodniej części Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy łącząc ul. Mennica z ul. Świętej Trójcy. W pobliżu obiektu znajduje się dawna farbiarnia Wilhelma Koppa (przebudowywana na hotel Hilton) oraz dawna rafineria spirytusu Augusta Frankego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowa przeprawy związana była procesem rewitalizacji Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy, który realizowano od 2005 roku poprzez projekty finansowane częściowo z funduszy unijnych. Budowa kładki podobnie jak dwu innych przepraw przez Brdę i Młynówkę, służących komunikacji Wyspy z otoczeniem, znalazła się w pierwszym projekcie pod nazwą „Rewitalizacja Wyspy Młyńskiej na cele rozwoju przedsiębiorczości”.

Projekt kładki w 2005 roku opracowało biuro „Grupa 3J” z Warszawy w ramach całościowej koncepcji Wyspy Młyńskiej. Wizja architektoniczna jest dziełem mgr inż. arch. Jacka Śliwińskiego, a konstrukcja – mgr inż. Mirosława Wałęgi. Most wykonała w latach 2006-2007 bydgoska firma „Gotowski” Sp z o.o. Oddanie obiektu do użytku miało miejsce w lutym 2008 roku[1].

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Most wykonano w konstrukcji żelbetowej. Konstrukcję nośną stanowi płyta oparta na betonowych podporach. Pomost o szerokości 3,5 m ograniczają kute balustrady. Przestrzeń żeglowna pod obiektem wynosi 5 × 15 m[1].

Przeprawa mieści chodnik dla pieszych i rowerzystów. Obiektem dysponuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy[1].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2008 roku nadanie nazwy kładce i ulicy przy niej zostało poddane licytacji. Zwycięzca Artur Kłocko z Kielc nadał jej imię Krzysztofa Klenczona – gitarzysty, kompozytora i współtwórcy Czerwonych Gitar[2]. Nazwa została potwierdzona uchwałą Rady Miasta Bydgoszczy, a na kutej barierce zawieszono pamiątkową tablicę[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Monografia mostów województwa kujawsko-pomorskiego. Brda i Kanał Bydgoski. Tom II z serii: Mosty z biegiem rzek pod red. Krzysztofa Dudka. Bydgoszcz – Grudziądz 2012. Wydawca: Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Pomorsko-Kujawski. ISBN 978-83-934160-2-8.
  2. http://kontakt24.tvn24.pl/artykul,kladka-nr-3,37808.html dostęp 14-03-2014.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Monografia mostów województwa kujawsko-pomorskiego. Brda i Kanał Bydgoski. Tom II z serii: Mosty z biegiem rzek pod red. Krzysztofa Dudka. Bydgoszcz – Grudziądz 2012. Wydawca: Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Pomorsko-Kujawski. ISBN 978-83-934160-2-8.