Kładka Wenecji Bydgoskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kładka Wenecji Bydgoskiej
ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Bydgoszcz

Podstawowe dane
Przeszkoda

rz. Młynówka

Długość

15,5[1] m

Szerokość:
• całkowita


1,5 m

Liczba przęseł

1

Data budowy

2006

Położenie na mapie Bydgoszczy
Mapa konturowa Bydgoszczy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kładka Wenecji Bydgoskiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kładka Wenecji Bydgoskiej”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kładka Wenecji Bydgoskiej”
Ziemia53°07′17″N 17°59′46″E/53,121389 17,996111
Kładka Wenecji Bydgoskiej
Widok znad Młynówki
Z Wenecją Bydgoską w tle
Pomost
Wieczorem

Kładka Wenecji Bydgoskiej – most nad Brdą-Młynówką w rejonie Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy przeznaczony dla ruchu pieszego.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Kładka znajduje się w południowej części Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy łącząc ul. Mennica z ul. Długą i Wełnianym Rynkiem poprzez tzw. Magiczne Schodki (nazwa nadana przez Radę Miasta Bydgoszczy)[2].

W sąsiedztwie znajduje się zabudowa Wenecji Bydgoskiej o dużej wartości krajobrazowej, jak również bulwary nad Młynówką.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowa przeprawy była związana z procesem rewitalizacji Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy, który realizowano od 2005 roku poprzez projekty finansowane częściowo z funduszy unijnych. Budowa kładki podobnie jak dwu innych przepraw przez Brdę i Młynówkę, służących komunikacji Wyspy z otoczeniem, znalazła się w pierwszym projekcie pod nazwą „Rewitalizacja Wyspy Młyńskiej na cele rozwoju przedsiębiorczości”.

Projekt kładki w 2004 roku opracowało biuro „Grupa 3J” z Warszawy w ramach całościowej koncepcji Wyspy Młyńskiej. Wizja architektoniczna jest dziełem mgr inż. arch. Jacka Śliwińskiego, a konstrukcja – mgr inż. Mirosława Wałęgi. Most wykonała w 2006 roku bydgoska firma „Gotowski” Sp z o.o. Oddanie obiektu do użytku miało miejsce we wrześniu 2006 roku[1].

Kładka i sąsiadujące kamienice przy Wełnianym Rynku w 2009 roku były tłem filmu Andrzeja MaleszkiMagiczne drzewo”.

Począwszy od 2012 roku na balustradach kładki zaczęto zakładać „kłódki zakochanych”, co jest kontynuacją zwyczaju zapoczątkowanego w 2009 roku na moście Miłości w pobliżu Opery Nova.

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Most wykonano w konstrukcji stalowej. Konstrukcję nośną stanowią dźwigary łukowe oparte na betonowych podporach. Na dźwigarach opiera się stalowy pomost z nawierzchnią z płyt ażurowych. Kładka jest oświetlona latarniami umieszczonymi na jej przyczółkach, zaś u spodu przeprawy umieszczono oprawy oświetlające powierzchnię wody[1].

Przeprawa służy wyłącznie pieszym i rowerzystom. Obiektem dysponuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Monografia mostów województwa kujawsko-pomorskiego. Brda i Kanał Bydgoski. Tom II z serii: Mosty z biegiem rzek pod red. Krzysztofa Dudka. Bydgoszcz – Grudziądz 2012. Wydawca: Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Pomorsko-Kujawski. ISBN 978-83-934160-2-8.
  2. https://web.archive.org/web/20140315011732/http://www.bip.um.bydgoszcz.pl/binary/302_tcm30-111013.pdf dostęp 14-03-2014.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Monografia mostów województwa kujawsko-pomorskiego. Brda i Kanał Bydgoski. Tom II z serii: Mosty z biegiem rzek pod red. Krzysztofa Dudka. Bydgoszcz – Grudziądz 2012. Wydawca: Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Pomorsko-Kujawski. ISBN 978-83-934160-2-8.
Widok z bulwaru nad Młynówką
Widok z bulwaru nad Młynówką