Kamen Rider Double (postać)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Shōtarō Hidari i Filip
Postać z Kamen Rider Double
Pierwsze wystąpienie 1 odc.
Ostatnie wystąpienie 49 odc.
Twórca Shōtarō Ishinomori
Aktor Ren Kiriyama (Shōtarō)
Masaki Suda (Filip)
Aktor kostiumowy Seiji Takaiwa
Profil
Płeć mężczyzni
Narodowość japońska
Zawód detektywi
Kamen Rider
Tytuł Kamen Rider Double
Motywy konik polny, litera W
Ilość form 12
Motocykl Hard Boilder

Kamen Rider Double (W) (jap. 仮面ライダーダブル Kamen Raidā Daburu?) – fikcyjna postać, tytułowy protagonista w japońskim serialu tokusatsu pt. Kamen Rider Double. Jego imię pochodzi od angielskiego wyrazu double oznaczającego podwójny, drugim motywem postaci jest łacińska litera W, która po angielsku zwie się double-u.

Double jest pierwszym Riderem, do przemiany w którego potrzebne są 2 osoby – jedna z nich stanowi zarówno cielesną, jak i duchową część, druga osoba zaś jedynie łączy się duszą z pierwszą. Wyjątek stanowi forma Cyclone Joker Xtreme, gdzie obydwie osoby są całkowicie połączone w jedną. W skład W wchodzą detektyw Shōtarō Hidari (jap. 左 翔太郎 Hidari Shōtarō?) oraz jego owiany tajemnicą pomocnik zwany Filipem (jap. フィリップ Firippu?, Phillip).

Biografia i charaktery postaci[edytuj | edytuj kod]

Shōtarō Hidari[edytuj | edytuj kod]

Shōtarō Hidari (左 翔太郎 Hidari Shōtarō) to główny bohater serialu. Shōtarō jest prywatnym detektywem pracującym w Agencji Detektywistycznej Narumi w mieście Fūtō. Określa siebie jako detektywa "ugotowanego na twardo" - stara się być takim, jakim są bohaterowie książek detektywistycznych - cynikiem, który poza rozwiązywaniem zagadki, sam stawia czoło przestępcom. Zwykle jednak pojawiają się w nim uczucia niepewności, problemy z podjęciem decyzji, porywczość i pójście za emocjami, przez co nazywany jest "detektywem ugotowanym w połowie". Swoim zachowaniem przypomina trochę Philipa Marlowe'a, który również aspiruje do bycia detektywem "hardboiled". Ubiera się w stylu lat trzydziestych, nosi fedorę i kamizelkę. Mimo że jest Riderem, zwykle walczy też w nieprzemienionej postaci. Będąc emocjonalistą, Shōtarō jest polarnym przeciwieństwem Filipa. Łatwo rozumie uczucia i czyny innych osób, a swoim charakterem próbuje wzbudzić emocje także u swego wspólnika. Jego celem jest powstrzymanie każdego, kto zakłóca harmonię i spokój Fūtō.

Będąc dzieckiem Shōtarō był świadkiem walki detektywa Sōkichiego Narumiego przeciwko Dopantowi. Gdy dorósł stał się podopiecznym Narumiego. Pewnego dnia otrzymali oni zlecenie od tajemniczej osoby polegające na przeprowadzeniu śledztwa w sprawie tajemniczej organizacji zwanej Muzeum. W nocy dwójka zakradła się do wieżowca, w którym organizacja przeprowadzała eksperyment na pewnym chłopaku polegający na "wszczepieniu" mu zdolności dostępu do zbioru całej wiedzy i pamięci Ziemi. Narumi zlecił Shōtarō aby nie ruszał się z wyznaczonego miejsca, jednak ten, gdy zauważył tajemniczego chłopaka oddalił się i przypadkowo rozpoczął proces wszczepienia poprzez wepchnięcie go do maszyny. Narumi i Hidari wyciągnęli z niej chłopaka, jednak zostali zaatakowani przez Dopantów i żołnierzy Muzeum. W strzelaninie ginie Narumi, a Shōtarō i chłopak, którego Narumi wcześniej nazwał Filipem, stali się pierwszy raz Doublem i uciekli.

Do Shōtarō należą trzy Pamięci Gaia - Joker, Metal i Trigger. Stanowi on lewą połowę Double'a i w prawie wszystkich formach pełni funkcję jego "ciała". W rzeczywistości podczas przemiany Shōtarō jedynie łączy się z duszą Filipa, która może kontrolować samodzielnie prawą stronę. W przypadku formy FangJoker jest odwrotnie - to dusza Shōtarō łączy się z ciałem i duszą Filipa. Inaczej jest też w formie Xtreme, gdzie dwaj bohaterowie stają się jednością zarówno duszą, jak i ciałem. Pamięci, które należą do Hidariego decydują o broni i stylu walki jakich Double w danej formie będzie używał. Shōtaro na własną rękę może przemienić się za pomocą Pamięci Joker i Zaginionego Drivera w Kamen Ridera Jokera (仮面ライダージョーカー Kamen Raidā Jōkā). Wówczas obydwie jego połowy wyglądają tak samo.

Filip[edytuj | edytuj kod]

Formy[edytuj | edytuj kod]

 • Cyclone Joker (jap. サイクロンジョーカー Saikuron Jōkā?) – zielono-czarna i najczęściej używana forma Double'a.
 • Cyclone Metal (jap. サイクロンメタル Saikuron Metaru?) – zielono-srebrna forma Double'a.
 • Cyclone Trigger (jap. サイクロントリガー Saikuron Torigā?) – zielono-niebieska forma Double'a.
 • Heat Joker (jap. ヒートジョーカー Hīto Jōkā?) – czerwono-czarna forma Double'a.
 • Heat Metal (jap. ヒートメタル Hīto Metaru?) – czerwono-srebrna forma Double'a.
 • Heat Trigger (jap. ヒートトリガー Hīto Torigā?) – czerwono-niebieska forma Double'a.
 • Luna Joker (jap. ルナジョーカー Runa Jōkā?) – złoto-czarna forma Double'a.
 • Luna Metal (jap. ルナメタル Runa Metaru?) – złoto-srebrna forma Double'a.
 • Luna Trigger (jap. ルナトリガー Runa Torigā?) – złoto-niebieska forma Double'a.
 • Fang Joker (jap. ファングジョーカー Fangu Jōkā?) – biało-czarna forma Double'a.
 • Cyclone Joker Xtreme (jap. サイクロンジョーカーエクストリーム Saikuron Jōkā Ekustorīmu?) - jest to ostateczna forma Double'a będąca ulepszeniem formy Cyclone Joker.

Maszyny, broń i ataki[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Postaci Shōtarō i Filipa są odpowiednio nawiązaniami do Sherlocka Holmesa oraz Johna Watsona oraz prawdopodobnie do dwóch pierwszych Riderów - Takeshiego Hongo oraz Hayato Ichimonjiego. Ponadto kostium Double'a tak jak ich kostiumy przypomina konika polnego.
 • Imiona i nazwiska bohaterów mają powiązania z tym, którą połowę Double'a (lewą czy prawą) zajmują. Nazwisko Shōtarō - Hidari (左) znaczy po japońsku lewo, zaś prawdziwe imię Filipa - Raito, jest wymawiane przez Japończyków w ten sam sposób, jak wymawiają oni angielskie right oznaczające prawo. Shōtarō zajmuje lewą połowę, a Filip prawą.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]