Kamienica Marii i Stefana Szylke w Łodzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kamienica Marii i Stefana Szylke
Ilustracja
Kamienica przed renowacją (2010)
Państwo

 Polska

Miejscowość

Łódź

Adres

ul. Wrześnieńskiej 4

Typ budynku

kamienica

Architekt

Gustaw Landau-Gutenteger

Rozpoczęcie budowy

1902

Pierwszy właściciel

Maria i Stefan Szylke

Położenie na mapie Łodzi
Mapa konturowa Łodzi, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kamienica Marii i Stefana Szylke”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kamienica Marii i Stefana Szylke”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kamienica Marii i Stefana Szylke”
Ziemia51°47′06,43″N 19°26′44,41″E/51,785119 19,445669

Kamienica Marii i Stefana Szylkekamienica znajdująca się przy ul. Wrześnieńskiej 4 w Łodzi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Niewielka, nie wyróżniająca się architektonicznie kamienica na Starych Bałutach, ma jeden element, który sprawia, iż ten budynek jest wyjątkowy. Trzypiętrową kamienicę zdobi bowiem pomnik Tadeusza Kościuszki. To pierwsza podobizna generała w Łodzi, która stoi w tym miejscu już od 1903 roku.

Właścicielami domu byli Maria i Stefan Szylke, który to był majstrem murarskim. W 1902 roku architekt Stefan Lemene zaprojektował dom mieszkalny przy ówczesnej ulicy Ciemnej 4. Pośrodku osi budynku, została utworzona wnęka, w której zaplanowano postawienie rzeźby.

Posąg Tadeusza Kościuszki

Sam posąg zaprojektował i wykonał właściciel domu. Aby ominąć przepisy i dostać zgodę od władz carskich na postawienie rzeźby bohatera narodowego, Szylke zgłosił chęć umieszczenia we wnęce budynku podobizny krakowiaka. Dzięki czemu Kościuszko ma na sobie krakowski strój z rogatywką. Zgodę od gubernatora piotrkowskiego dostali, choć potem nie raz musieli dawać łapówki urzędnikom, aby zachować posąg generała.

Po I wojnie światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Szylke dodał pod rzeźbą tabliczkę z napisem: Tadeusz Kościuszko - 1903. Dzięki temu wiadomo dokładnie, kiedy powstał posąg.

W czasach okupacji nazistowskiej, budynek znalazł się na terenie Ghetto Litzmannstadt. Polacy musieli go opuścić. Nowi żydowscy mieszkańcy, chcąc uchronić rzeźbę przed okupantem i niechybnym zniszczeniem, zasłonili całą wnękę dyktą w kolorze elewacji. Dzięki temu podobizna Kościuszki, przetrwała okres wojny.

Dopiero w 1966 roku rzeźba doczekała się renowacji. Przewodnicy PTTK odrestaurowali posąg i pokryli go farbą olejną.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]