Kamionna (Beskid Wyspowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kamionna
Panorama Kamionnej i Pasierbieckiej Góry od północnej strony (z Trzciany)
Panorama Kamionnej i Pasierbieckiej Góry od północnej strony (z Trzciany)
Państwo  Polska
Pasmo Beskid Wyspowy, Karpaty
Wysokość 801 m n.p.m.
Wybitność 346 m
Położenie na mapie Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego
Mapa lokalizacyjna Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego
Kamionna
Kamionna
Ziemia 49°46′43,0″N 20°23′46,7″E/49,778611 20,396306Na mapach: 49°46′43,0″N 20°23′46,7″E/49,778611 20,396306
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Płaski grzbiet Kamionnej i Pasierbieckiej Góry – widok z Kamionnej
Buki pod szczytem Kamionnej
Commons in image icon.svg

Kamionna (801 m, na dawnych mapach może mieć wysokość 805 m) – szczyt górski w Beskidzie Wyspowym, graniczący od północy z Pogórzem Wiśnickim. Dawniej zwany również Makowicą, Jeziernikiem lub Patrią. Ta ostatnia nazwa pochodzi od tego, że dawniej stała na jej wierzchołku drewniana wieża triangulacyjna, przez ludność w Karpatach zwykle nazywana patrią. Nazwa Jeziernik pochodziła od tego, że pod jej wierzchołkiem znajdowało się jeziorko (obecnie już zarosło i przekształciło się w torfowisko).

Wznosi się nad takimi miejscowościami, jak: Pasierbiec, Rozdziele, Żegocina, Kamionna, Laskowa, Młynne i Makowica. Od zachodu sąsiaduje z Pasierbiecką Górą (764 m n.p.m.), od wschodu jej stoki opadają do Przełęczy Widoma. Potoki spływające z południowych zboczy wpadają do rzeki Łososina (zlewnia Dunajca), potoki spływające ze zboczy północnych do Sanki lub Przegini (zlewnia Raby).

Północne stoki Kamionnej są bardzo strome i całkowicie porośnięte lasem (głównie buczyną karpacką i jedlinami). Stoki południowe są znacznie łagodniejsze. Pomiędzy szczytami Kamionnej i Pasierbieckiej Góry ciągnie się długi zalesiony grzbiet, którym prowadzi szlak turystyczny. Wędrówka nim odbywa się już niemal po równym terenie, bez większych podejść i zejść, grzbiet ten jest już bowiem stosunkowo równy. Tuż pod szczytem Kamionnej od zachodniej strony krótkie strome zejście na niewielką śródleśną polankę. Rosnące na niej drzewa owocowe, kasztanowiec zwyczajny i lipa wskazują, że kiedyś istniały tu zabudowania gospodarcze i pola uprawne. Na zboczach podwierzchołkowych partii Kamionnej istnieją jeszcze ślady zagonów i zarastająca polana. Wędrując dalej tym szlakiem w kierunku na zachód stopniowo schodzimy lasem w dół. Docieramy do miejsca, gdzie przy ścieżce po lewej stronie znajduje się śródleśne torfowisko, które powstało na miejscu jeziorka (stąd dawna nazwa góry Jeziernik). Zaraz za nim, na przełęczy przed Pasierbiecka Górą od południowej strony pola uprawne wsi Pasierbiec podchodzą prawie pod sam grzbiet góry.Rozciągają się stąd kapitalne widoki na Beskid Sądecki, Gorce i Tatry. Po prawej stronie tablica informacyjna o rezerwacie przyrody Kamionna, który znajduje się na jej stromych północnych zboczach i obejmuje również jar dużego potoku.

Na wschodnich, opadających do Laskowej zboczach, Stacja Narciarska Laskowa-Kamionna z wyciągiem krzesełkowym i 3 wyciągami talerzykowymi. Przy górnej stacji wyciągu krzesełkowego bufet, a od jego południowej strony można przy dobrej pogodzie zobaczyć Tatry.

Z górą Kamionna związane są liczne legendy. Opisała je Zofia Wiśniewska w zbiorze "Baśnie i legendy znad Sanki".

Piesze szlaki turystyczne
szlak turystyczny niebieski – niebieski z Tymbarku przez Pasierbiecką Górę na szczyt Kamionnej. Czas przejścia: ok. 2:30 h (↓ 2 h), suma podejść 370 m. Na przełęczy przed Pasierbiecką Górą odgałęzia się od niego żółty szlak do Pasierbca.
szlak turystyczny niebieski – z szczytu Kamionnej przez przełęcz Widoma i Łopusze do Rajbrotu. Czas przejścia: 3:30 h (↑ 4 h), suma podejść 790 m. Dalej przez Paprotną (obok Kamieni Brodzińskiego), rezerwat przyrody Kamień Grzyb i Nowy Wiśnicz do Bochni.
szlak turystyczny żółty – żółty z Żegociny na szczyt Kamionnej. Czas przejścia: 1:15 h (↓ 40 min), suma podejść 480 m.
szlak turystyczny żółty – z Łososiny Górnej przez Pasierbiec i osiedle Wierzch Góry do skrzyżowania z grzbietowym szlakiem niebieskim. Czas przejścia: 1,35 h (↓ 0,55 h), suma podejść 420 m.
Szlak rowerowy
szlak rowerowy czerwony – z Przełęczy Widoma drogą wzdłuż niebieskiego szlaku turystyki pieszej. W lesie na wschodnich zboczach Kamionnej szlak skręca z niej na prawo, by wkrótce połączyć się ze szlakiem żółtym do Żegociny.
Zobacz też
Kamionna
Bibliografia
  1. Andrzej Matuszczyk: Beskid Wyspowy. Część wschodnia. W-wa. Kraków: Wyd. PTTK „Kraj”, 1986, s. 19-22, 59. ISBN 83-7005-125-1.
  2. Beskid Wyspowy 1:50 000. Mapa turystyczna. Kraków: Wyd. Compass, 2006. ISBN 83-89165-86-4.
  3. Dariusz Gacek: Beskid Wyspowy. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 2001. ISBN 83-7005-445-5.


Panorama Beskidu Wyspowego z Kamionnej
Panorama Beskidu Wyspowego z Kamionnej