Kanał Wystawowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kanał Wystawowy
Kanał Wystawowy
Kanał Wystawowy w rejonie Parku Skaryszewskiego w Warszawie
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Początek Jezioro Gocławskie, Warszawa
Koniec Jezioro Kamionkowskie, Warszawa
Długość 1,9 km
Typ kanału melioracyjny
Udostępniony dla żeglugi nie
Kanały wodne Polski
Commons-logo.svg Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Kan. Wystawowy
Kan. Wystawowy
Geographylogo.svg
Położenie na mapie Warszawy
Kanały melioracyjne Niziny Wawerskiej - mapa.
Kanał Wystawowy - w tle bloki przy ul. Międzynarodowej

Kanał Wystawowy – kanał w Warszawie, w dzielnicy Praga-Południe, prowadzący wody z Jeziora Gocławskiego do Jeziora Kamionkowskiego. Dawniej nazwę tę stosowano również do górnego biegu kanału (powyżej Jeziora Gocławskiego), nazywanego dziś Kanałem Gocławskim. Dolny bieg (poniżej Jeziora Gocławskiego) na mapie topograficznej w skali 1:10 000 opisano jako Kanał Kamionkowski, jednak oficjalnym hydronimem jest Kanał Wystawowy.

Nazwa kanału pochodzi od wystawy krajowej, której kolejną edycję w okresie międzywojennym planowano zorganizować na terenach między kanałem, al. Waszyngtona a ul. Kinową.

Wzdłuż Kanału Wystawowego i ul. Międzynarodowej, na przedłużeniu al. Tysiąclecia, planowano w przeszłości budowę trasy szybkiego ruchu nazywanej Trasą Tysiąclecia. W najnowszych dokumentach planistycznych[1] pomysł ten zarzucono, al. Tysiąclecia powstanie jedynie na północ od ul. Grochowskiej i na południe od Trasy Łazienkowskiej.

Przypisy

  1. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy. Urząd m.st. Warszawy, 2006-10-10. [dostęp 2011-09-27].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych: Hydronimy. Izabella Krauze-Tomczyk, Jerzy Ostrowski (oprac. red). T. 1. Cz. 1: Wody płynące. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006. ISBN 83-239-9607-5.