Kantor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Śpiewacy katedry wileńskiej

Kantor (religia) – urząd duchowny w kapitułach, którego obowiązkiem była baczność nad śpiewem liturgicznym.


Religie[edytuj | edytuj kod]

Muzułmanizm[edytuj | edytuj kod]

W muzułmanizmie funkcję kantora sprawuje (Muezzin) który pięć razy dziennie nawołuje wiernych do modlitwy. Obecnie nawoływania odbywają się za pomocą rozgłośni i głośników.

Judaizm[edytuj | edytuj kod]

W judaizmie kantor (hazzan) zwyczajowo hazzan przewodzi modlitwom w kienesie. Do jego obowiązków należy wykonywanie czynności duchownych oraz zaspokajanie religijnych potrzeb wiernych swej gminy przez odprawianie nabożeństw, wypełnianie posług religijnych, nadawanie imion, udzielanie ślubów, grzebanie zmarłych - ogólnie obrzędy religijne.

  • W Izraelu powstawała uczelnia muzyczna i Instytut Kantorów Tel Awiw, sama uczelnia została utworzona w 1984 z inicjatywy dra Maurice Jaffee, pomysłodawcy i założyciela Wielkiej Synagogi w Jerozolimie. Powodem utworzenia tej placówki edukacyjnej była potrzeba zachęcenia młodych ludzi do kształcenia wokalnego i muzycznego a jednocześnie potrzeba ożywienia sztuki kantorów. Na spotkaniu założycielskim Instytutu byli obecni: kantor Moshe Stern, kantor Naftali Herstik, Maestro Eli Jaffee oraz dr Zvi Talmon[1]. W 1925 roku został Mosze Kusewicki głównym kantorem Hazzanem Wielkiej Synagogi w Wilnie, zastępując na tym stanowisku Gerszona Sirotę. W 1927 roku Kusewicki został głównym kantorem w Wielkiej Synagogi w Warszawie, ponownie zastępując na tym stanowisku Gerszona Sirotę. Kusewicki wykonywał również repertuar świecki, zdobywając międzynarodową sławę. Jego głos porównywano do głosów Jana Kiepury czy E. Carusa. Koncertował m.in. w Brukseli, Antwerpii, Budapeszcie, Paryżu, Wiedniu oraz Londynie. W latach 1934 i 1936 odbył podróże do Palestyny. Natomiast w 1938 odbył pierwszą podróż do Stanów Zjednoczonych, gdzie wystąpił w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Mimo iż miał okazję zostać kantorem w wielu znanych synagogach na świecie, to nigdy nie chciał zrezygnować z pracy w Wielkiej Synagodze w Warszawie[2].

Ewangelizm[edytuj | edytuj kod]

W Kościołach ewangelickich historycznie do obowiązków kantora należało m.in. akompaniowanie zborowi, wykonywanie partii solowych, nauczanie muzyki członków kapeli oraz pisanie utworów muzycznych (np. kantat) na święta religijne. Jednym z bardziej znanych kantorów był Jan Sebastian Bach, pracujący w Lipsku, czy Georg Philipp Telemann, pracujący w Hamburgu.

Urząd kantora do dziś funkcjonuje w Kościołach ewangelickich - oznacza osobę stojącą na czele kantoratu i odpowiedzialną za całokształt muzyki wykonywanej w parafii. Obecnie nie tylko w Polsce termin ten coraz częściej jest zastępowany sformułowaniem "dyrektor muzyczny", gdyż z tradycji semantycznych wynika mylne w tym przypadku utożsamianie kantora tylko ze śpiewakiem, podczas gdy jest nim najczęściej organista.

Łacinizm[edytuj | edytuj kod]

W Kościele rzymskokatolickim współcześnie kantor kieruje śpiewem wiernych, intonuje podczas nabożeństw pieśni i często śpiewa psalmy. W liturgice zaciera się już nieco pojęcie psałterzysty, gdyż coraz częściej psałterzysta mylnie nazywany przez wiernych jest kantorem.

Przypisy

  1. Historia w skrócie ... (ang.). W: The Tel Aviv Cantorial Institute
  2. Magdalena Prokopowicz (red.), Żydzi polscy. Historie niezwykłe, Wydawnictwo Demart, Warszawa 2010, s. 189-190

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Filaber, Prawodawstwo muzyki kościelnej, ISBN: 978-83-87989-03-3;
  • Ireneusz Pawlak, Muzyka liturgiczna po Soborze Watykańskim II, ISBN 83-7270-009-5;

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki[edytuj | edytuj kod]