Kapitan Ameryka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Figura przedstawiająca Kapitana Amerykę

Kapitan Ameryka (ang. Captain America, a właściwie Steven „Steve” Rogers) – fikcyjna postać (superbohater) znana z licznych serii komiksowych wydawanych przez Marvel Comics, oraz rożnych adaptacji, bazujących na komiksowych publikacjach. Twórcami postaci byli Jack Kirby i Joe Simon. Zadebiutował on w komiksie Captain America vol. #1 z 1941 roku[1]. W założeniu miał być uosobieniem patriotyzmu i potęgi militarnej USA[1]. Postać z początku była wykorzystywana do celów propagandowych (na okładce komiksu, w którym zadebiutował, uderza pięścią w twarz Adolfa Hitlera)[1]. Jego towarzyszem jest Bucky (James Barnes), oryginalnie nastoletni pomocnik superbohatera, który później sam stał się superherosem o pseudonimie Winter Soldier. Wbrew powszechnej opinii Kapitan Ameryka nie był pierwszym superbohaterem wykorzystującym tematykę flagi Stanów Zjednoczonych. Poprzedzał go należący wpierw do wydawnictwa MLJ Magazines, a później Archie Comics superbohater o pseudonimie Shield (zadebiutował w styczniu 1940, a więc czternaście miesięcy wcześniej niż Kapitan Ameryka)[2]. Shield nosił na sobie pancerny kostium z kuloodporną tarczą na piersi (zwraca się uwagę na uderzające podobieństwo do wczesnej tarczy Kapitana Ameryki, która w późniejszych wydaniach była już okrągła)[2]. Na dodatek obie postacie łączyła podobna geneza: Shield tak jak bohater Marvela zyskał nadludzkie moce po zażyciu serum super-żołnierza, którego twórca został zabity przez hitlerowców[2].

Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

Steve Rogers był sierotą, który w 1940 postanowił zaciągnąć się do armii, jednak nie dostał się z powodów zdrowotnych. Dostał propozycję uczestniczenia w tajnym wojskowym projekcie, kierowanym przez dr Reinsteina (później zmieniono jego nazwisko na Erskine), mającym stworzyć oddział super-żołnierzy. Po wstępnych eliminacjach dostał się. Podano mu serum super-żołnierza, które zwiększyło jego siłę fizyczna, szybkość, inteligencję i wytrzymałość. Jednak w wyniku sabotaży przeprowadzonego przez nazistowskiego agenta, dr Erskine został zamordowany, przez co Steve stał się jedynym produktem programu super-żołnierza. Potem został wysłany do walki z III Rzeszą. Jego największy wróg to Red Skull, nazistowski superzłoczyńca.

Kapitan Ameryka posługuje się tarczą o średnicy pół metra (2,5 stopy) wykonaną z vibranium (superwytrzymałego metalu, wydobywanego wyłącznie w Wakandzie), opanował do stopnia mistrzowskiego boks amerykański i judo i połączył je w jego własną unikalną sztukę walki.

Występuje w wielu seriach Marvela (Avengers, Captain America, gościnnie w wielu innych komiksach). Jedna z najbardziej znanych postaci Marvela (obok Iron Mana, Spider-Mana, Thora, Hulka, Daredevila, Wolverine'a, Fantastycznej Czwórki, Nicka Fury'ego).

Bohater został uśmiercony 9 marca 2007. Zginął od kuli snajpera w dwudziestym piątym odcinku komiksu. Steve Rogers powrócił następnie do życia, ale rolę Kapitana Ameryki przejął jego następca.

Nowy Kapitan Ameryka[edytuj | edytuj kod]

Ostatnio na łamach komiksu superbohatera - Captain America #34 (2008) zadebiutował nowy Kapitan Ameryka, którym jest Bucky/Winter Soldier, jego dawny przyjaciel. Strój Kapitana zmienił się, a do jego ekwipunku dodano broń palną i nóż.

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Cord Scott: Encyclopedia of Comic Books and Graphic Novels. M. Keith Booker (red.). T. 1. Santa Barbara: Greenwood, maj 2010, s. 82-84. ISBN 978-0-313-35746-6. (ang.)
  2. 2,0 2,1 2,2 Monte Richard: 5 Iconic Characters You Didn't Know Were Ripoffs (ang.). Cracked.com, 24 września 2012. [dostęp 12 sierpnia 2014]. s. 1.
Commons in image icon.svg