Kapitan Bomba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kapitan Bomba
Gatunek serialu animowany serial
komediowy
Kraj produkcji  Polska
Oryginalny język polski
Liczba odcinków 164
Liczba serii 8
Produkcja
Produkcja GIT Produkcja
Muzyka Nunczaki Orientu
Czas trwania odcinka 1–12 min.
Emisja
Stacja telewizyjna 4fun.tv
Rebel:tv
Ipla
Format obrazu 16:9
Lata emisji Polska 2007 - 2013
Data premiery Polska 2007
Od lat dozwolone od 16 lat (według KRRiT)

Kapitan Bomba – polski komediowy serial animowany emitowany w Rebel:tv (dawniej w 4fun.tv), tworzony przez zespół GIT Produkcja. Jest parodią filmów science fiction. Głównym bohaterem serii jest kapitan Tytus Bomba, który wraz ze swoją załogą (czyli Sebkiem Bąkiem i Januszem Sramem) chroni galaktykę Kurvix przed złymi kosmitami. W serialu występuje spora ilość wulgaryzmów, które zazwyczaj są ocenzurowane. Głosu wszystkim postaciom użycza Bartosz Walaszek.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Postacie pierwszoplanowe[edytuj | edytuj kod]

Kapitan Tytus Bomba – oficer Gwiezdnej Floty, dowódca legendarnego Orzeła 7. Syn sławnego Generała Lufy. Razem ze swoimi podwładnymi – Sebkiem i Januszem – wyrusza, by zwalczać kosmitów, oraz największego wroga – Sułtana Kosmitów. Jego odwiecznym, lecz niegroźnym przeciwnikiem był (i jest) Chorąży Torpeda. Za sprawą wdzięczności jednego z Kurvinoksów za uratowanie z kopalni torfowej, samemu Bombie udaje się ujść z życiem. Mimo skatowania i powieszenia w odcinku Kutanoid, Bomba powrócił ku radości załogi, która bez niego nie dawała sobie rady. Obecnie dowódca odnalezionej rakiety swojego ojca Orzeł 1.

Sebek Bąk – jeden z żołnierzy Gwiezdnej Floty, posiadający siostrę Klaudię i lubiący zadawać o niej „hipotetyczne” pytania. Jest typem myśliciela, który staje się tym samym osobnikiem gadatliwym. A w tym wypadku jest to cechą negatywną, gdyż zadaje pytania nie w porę i rzadko ktokolwiek raczy go słuchać. Kocha fotografię i posługuje się aparatem tradycyjnym na ręcznie zwijaną kliszę. Udziela się nawet na forum fotograficznym, na którym ma rangę Fotoreportera. Ponadto lubi grywać w Counter-Strike'a.

Janusz Sram – a w zasadzie z racji jego szlacheckiego pochodzenia: Janusz z domu Sram. Niezbyt rozmowny żołnierz. Należy do podwładnych Kapitana Bomby razem z Sebkiem. Niegdyś pilot Orzeła 7. W odcinku Wrota światów 2 pojawiają się informacje, że ma żonę i dzieci, a do Gwiezdnej Floty wstąpił zaraz po zdaniu matury. Z rozmów załogi można wywnioskować, że jest on wędkarzem oraz lubi zbierać grzyby, zawsze przy sobie nosi mały stalowy nożyk sprężynowy do ich zbierania, korzysta z niego racząc się oscypkiem w odcinku Yeti, co może świadczyć, że jest również koneserem wysublimowanych przekąsek. W Odcinku Kutang Klan postawił się Kapitanowi Bombie, chociaż sam bał się od niego dostać w ryj (jak później się okazało to jak prawie cala seria kutang Klan okazała się snem Bomby).

Kapitan (kiedyś Chorąży i Admirał) J.J. Torpeda – odwieczny rywal Tytusa Bomby. Zachowuje się i wygląda jak gej, co kapitan wykorzystuje, ubliżając mu. Został admirałem po tym jak jako pierwszy rozpoczął dochodzenie wobec podejrzanego Domino Jachasia, ówczesnego przywódcy Gwiezdnej Floty. Ale przez spisek Domino Jachasia po pewnym czasie został zdegradowany na stopień Kapitana.

Postacie drugoplanowe[edytuj | edytuj kod]

Admirał Gwiezdnej Floty – pierwszy admirał, którego poznajemy w kreskówce. Jego ulubieńcem był kapitan Bomba, którego wysyłał na każdą misję. Tak jak i podopieczny, admirał nie przepadał za chorążym Torpedą. Został pojmany, wykorzystywany jako gladiator, a później zabity przez Sułtana Kosmitów. Jego następcami w kolejności chronologicznej byli chujew udający Generała Lufę, Domino Jachaś, chorąży Torpeda i Nowy Admirał.

Nowy Admirał (w serialu nie zostało podane jego imię) – po tym, jak J.J. Torpeda został zdegradowany na stopień Kapitana, wybrano nowego Admirała Gwiezdnej Floty. Nowy Admirał nie potrafi czytać ani strzelać. Interesuje się polowaniem, o czym świadczy wystrój jego gabinetu.

Pierwszy Kapitan Kosmita Michał Głuś – kurvinox, niegdyś uwięziony wraz z Torpedą w kopalni torfowej. Uwolniony przez Kapitana Bombę, był sługą Sułtana Kosmitów, którego zdradził, pozwalając swojemu wybawcy przeżyć. Wstąpił do Gwiezdnej Floty i w porę przybył na ratunek , ochraniając Torpedę oraz Bombę i jego załogę przed zemstą wściekłego Sułtana. Po zasługach w śledztwie ws. Domino Jachasia został mianowany Pierwszym Kapitanem Kosmitą Głusiem. Posłużył za przynętę do zasadzki na Sułtana Kosmitów, kiedy sam Sułtan chciał zastosować podobny fortel. Sułtan jednakże przeżył.

Sułtan Kosmitów – najpotężniejszy wróg Gwiezdnej Floty, władca niesprzymierzonych kosmitów w galaktyce Kurvix. Ojciec Michała Parchasia, cukrzyka. Od początku stara się złapać oraz zabić Bombę, jednak po nieudanej próbie powieszenia w odcinku Kutanoid, dochodzi do wniosku, że to nie ma sensu. Szybko jednak zmienia zdanie, gdy okazuje się, że Kapitan wysłał jego matkę poza granicę kosmosu. Organizuje atak, który jak zwykle kończy się niepowodzeniem. Posługuje się charakterystycznym językiem, będącym parodią języka włoskiego[1].

b. Admirał Gwiezdnej Floty Domino Jachaś – obecnie znany jako kierownik „Galak pizzy”, osadzony w więzieniu, za próbę oszczerstwa i wykorzystywania Gwiezdnej Floty do wzbogacenia swojego interesu. Został wybrany admirałem po tym, jak kosmita przybrał kształt Generała Lufy i podając się za niego, wygrał demokratyczne wybory. Po nim ostatecznie admirałem został Chorąży Torpeda.

Modest Bomba – brat Tytusa Bomby. Pod względem wyglądu różnią ich jedynie czarne wąsy, bródka i kolczyk w uchu Modesta, a także styl ubierania. W Odcinku Brat Modest dowiadujemy się, że jest on znanym (szczególnie wśród kosmitów) i kontrowersyjnym dziennikarzem muzycznym w stacji rebel.tv. Z Tytusem nie pałają do siebie szczególną sympatią.

Gatunki występujące w kreskówce[edytuj | edytuj kod]

 • Człowiek - gatunek dominujący.
 • Kurvinox - jaszczurka, gatunek pospolity. Samce zjadają samice po kopulacji.
 • Skurwol - gatunek pozbawiony poczucia humoru, posiada najbardziej skomplikowany układ trawienny wśród istot zamieszkujących galaktykę.
 • Chujew - posiada możliwość przybierania dowolnego kształtu oraz teleportacji. W tym gatunku nie ma płci żeńskiej.
 • Dodupyzaur - mniej powszechny gatunek, zwykle stadny.
 • Nadesrał - zajmuje się zbieractwem runa leśnego. Jest groźniejszy niż wampir, ponieważ gdy ukąsi człowieka, powoduje, że zmienia się on w nadesrała. Ponowna przemiana jest możliwa po ogrzaniu ciała do temperatury 40 stopni Celsjusza. Wytwarza pole siłowe.
 • Zdupydomordyzaur - gatunek groźny, posiada 6 kończyn.
 • Kutnapletes - potrafi przemieszczać się między wymiarami. Popełnia samobójstwo, gdy zobaczy swoje odbicie w lustrze.
 • Skurwiwij - największe zwierze w galaktyce, wykorzystywane do celów bojowych oraz do walk na arenie.
 • Małpa - zamieszkuje lochy pałacu Sułtana Kosmitów.
 • Pederastozaur - żywi się ludźmi.
 • Pterokosmita - uskrzydlony kosmita o nieprzyjemnym zapachu. Składa skórzaste jaja.
 • Analoerektus - zajmują się zbieractwem złomu i kradzieżą anten satelitarnych.
 • Kutanoid - hybryda człowieka i kurvinoxa, jest odporny na kule karabinu, posiada tytanową powłokę.
 • Śnieżny Koczkodan - zwany popularnie Yeti.
 • Skurwodaktyl - groźny, duży gatunek, nie radzi sobie z utratą równowagi.
 • Kret huczsrajajamski - duży, wrażliwy na ciemność, oddycha glebą.
 • Lichuj - groźny kosmita, efekt badań nad sztuczną inteligencją.
 • Zdupiks - zamieszkuje Mgławicę Dupsra, potrafi zniszczyć statek kosmiczny.
 • Wpiździec - gatunek chroniony.
 • C'qurwozaur - zamieszkuje galaktykę Kujwdubie, w której rządzi Papież.

Powstanie Kapitana Bomby[edytuj | edytuj kod]

Powstanie serialu wiąże się z Elżbietą Kruk, szefową Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z nominacji Prawa i Sprawiedliwości. Nakazała ona przesunięcie kreskówek GIT Produkcji z godz. 15 na, początkowo, 22, a następnie – późniejsze. W związku z tym Bartosz Walaszek wpadł na pomysł, by „zrobić taką hardcorową kreskówkę, której w ogóle nie będzie można puścić. Ale w końcu telewizja to puściła” – wspominał w 2012 r. na łamach „Newsweeka[2].

Wersja filmowa[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2008 roku na stronie internetowej zespołu GIT Produkcja pojawiła się informacja o rozpoczęciu prac nad kinową, pełnometrażową wersją Kapitana Bomby. W główną rolę wcielić się miał najprawdopodobniej Bartosz Walaszek[potrzebne źródło], jednak 19 lipca 2011 pojawiła się informacja[3] o wznowieniu prac nad pełnometrażową, nie aktorską jak wcześniej zakładano, lecz animowaną wersją Kapitana Bomby pod tytułem: Kapitan Bomba Kutapokalipsa. Premiera odbyła się 23 marca 2012 roku w kinach Helios, tym samym serial jest pierwszym z dorobku wytwórni, który doczeka się wersji kinowej.

Na jesień 2012 zaplanowano premierę Kapitan Bomba Zemsta Faraona, drugiej pełnometrażowej wersji Kapitana Bomby. Piosenkę do filmu napisał polski zespół metalowy Night Mistress.

Nawiązania[edytuj | edytuj kod]

 • Na podstawie kreskówki w grudniu 2009 roku została wydana gra karciana[4].
 • W serialu występuje klan o nazwie Kutang Klan – nazwa ta nawiązuje do amerykańskiej grupy hip-hopowej Wu-Tang Clan.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]