Kaplica Wszystkich Świętych w Jewiach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kaplica Wszystkich Świętych
Vievio visų rusų Šventųjų koplyčia
kaplica cmentarna
Ilustracja
Państwo

 Litwa

Miejscowość

Jewie

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Parafia

Zaśnięcia Matki Bożej w Jewiach

Wezwanie

Wszystkich Świętych

Wspomnienie liturgiczne

1. niedziela po Pięćdziesiątnicy

Położenie na mapie Litwy
Mapa konturowa Litwy, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Jewie, kaplica Wszystkich Świętych”
Ziemia54°46′00,5″N 24°49′41,2″E/54,766806 24,828111

Kaplica Wszystkich Świętychkaplica prawosławna w Jewiach, wzniesiona w 1936 przez ówczesnego proboszcza parafii w Jewiach ks. Aleksandra Niedwieckiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kaplica jest położona w okolicy cerkwi parafialnej, w obrębie kwatery prawosławnej na miejscowym cmentarzu. Do II wojny światowej obiekt służył jako kaplica pogrzebowa. Na jej ścianach rozmieszczone były tablice z nazwiskami żołnierzy rosyjskich z pułków kwaterujących w Wiłkomierzu i Mariampolu poległych w bitwach pod Borodino i Austerlitz. Część z tych tablic pochodziła z cerkwi w Mariampolu zaadaptowanej przez władze litewskie w okresie międzywojennym na kościół katolicki.

W 1959 władze radzieckie zarekwirowały budynek i zaadaptowały go na magazyn. Parafianie zdołali jedynie przenieść znajdujące się w niej tablice do cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej, gdzie znajdują się po dziś dzień. Po rozpadzie ZSRR budynek został zwrócony parafii, jednak ze względu na jego dewastację w ciągu poprzednich dziesięcioleci tylko kilkakrotnie był on wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem. W latach 90. XX wieku, z braku funduszy, wykonano jedynie najniezbędniejsze prace konserwatorskie.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kaplica wzniesiona jest na planie prostokąta. Fasada budynku ma kształt oślego łuku, podobny motyw zdobniczy powtarza się nad drzwiami i wokół półkolistych okien. W środku dachu niewielka cebulasta kopuła z krzyżem prawosławnym, na każdej z bocznych ścian znajdują się po trzy okna.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • G. Szlewis, Православные храмы Литвы, Свято-Духов Монастыр, Vilnius 2006, ISBN 9986-559-62-6