Kara śmierci w Teksasie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Kara śmierci figuruje w prawie amerykańskiego stanu Teksas. Obecnie jest to stan, w którym wykonano najwięcej wyroków śmierci po przywróceniu stosowania KŚ przez Sąd Najwyższy USA decyzją z dn. 2 lipca 1976. Najwięcej jednak wykonanych egzekucji w historii USA należy do Wirginii (zobacz: kara śmierci w Wirginii).

Po przywróceniu stosowania KŚ w Teksasie wykonano łącznie 37% wszystkich straceń w Stanach Zjednoczonych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Liczby[edytuj | edytuj kod]

Teksas, wcześniej niezależna republika, został przyjęty do Unii 29 grudnia 1845 roku. Jednakże wyroki śmierci wykonywano tam znacznie wcześniej, bo od roku 1819.

Wszystkich wyroków przed abolicją wykonano 755. W tym:

Należy też odnotować, że 8 egzekucji wykonano przed przyjęciem Teksasu do Unii, 747 już po nim.

Metoda[edytuj | edytuj kod]

Przed wprowadzeniem krzesła elektrycznego w 1923 roku, skazańców zabijano przez powieszenie. Jedynym odstępstwem od tej reguły było rozstrzelanie czterech dezerterów z armii Konfederacji.

Niektóre ważniejsze egzekucje[edytuj | edytuj kod]

Przestępstwa[edytuj | edytuj kod]

Nie tylko morderstwo karane było w Teksasie śmiercią. Jeszcze w w latach 60. wymierzano karę śmierci za gwałty czy rozboje.

Statystyka[edytuj | edytuj kod]

Średnio wykonywano w tym okresie 5,2 egzekucji na rok.

Po przywróceniu[edytuj | edytuj kod]

Nowa metoda[edytuj | edytuj kod]

Co prawda to Oklahoma jako pierwsza zastąpiła krzesło elektryczne nową metodą uśmiercania, czyli zastrzykiem trucizny (lethal injection, w roku 1977, tym samym zresztą co Teksas). Ale to Teksas wykonał pierwszą taką egzekucję. Miało to miejsce 7 grudnia 1982 roku w więzieniu w Huntsville. Stracono wtedy Charlesa Brooksa Jr.. Wszystkie egzekucje odbywają się w Huntsville, zastrzyk jest jedyną metodą w tym stanie.

Granica wieku[edytuj | edytuj kod]

Do roku 2005, prawo Teksasu zezwalało na skazanie na śmierć osoby, która w momencie popełnienia zbrodni była niepełnoletnia. Granica wieku wynosiła 17 lat. Obecnie w żadnym stanie nie wolno skazywać na karę śmierci za przestępstwa popełnione, kiedy skazaniec nie miał ukończonych 18 lat.

Gubernatorzy, którzy zezwolili na największą liczbę egzekucji[edytuj | edytuj kod]

Najwięcej wyroków śmierci wykonano za kadencji obecnego gubernatora Ricka Perry'ego, który zezwolił na przeprowadzenie 276 egzekucji. Ponad połowę mniej (113) wykonano za kadencji byłego gubernatora George'a W. Busha. Bush nigdy nie skorzystał z przysługującego mu prawa łaski.

Niewinni i inne kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Protesty przeciwko karze śmierci przed siedzibą gubernatora stanu Teksas (29.10.2005)

Kilka razy zachodziły obawy, że niektóre osoby stracone w Teksasie mogły być w istocie niewinne, ale nigdy nie zostało to ze stuprocentową pewnością udowodnione. Wywołało to wiele kontrowersji, zwłaszcza w okresie kadencji wspomnianych gubernatorów.

Z kolei stracona w roku 1998 Karla Faye Tucker przeszła, wedle wielu, autentyczną przemianę w więzieniu. Wiele środowisk, w tym Jan Paweł II i zagraniczne rządy apelowały o jej ułaskawienie, jednak wyrok wykonano.

Zwolennicy stosowania kary śmierci odpierają te argumenty, twierdząc, że chodzi o to, aby kara została wymierzona, co ma służyć odstraszaniu. Z drugiej strony, niedawno nawet sam prokurator generalny stanu przyznał, że jego zdaniem (asystowałem przy dziesiątkach egzekucji) kara śmierci nie wywołuje odstraszającego efektu.

Stan Teksas ma na koncie najwięcej wykonanych wyroków po roku 1976 (515), ale i jeden z największych odsetków morderstw.

Ostatnia egzekucja miała miejsce 16 kwietnia 2014 r. Stracono wtedy 39-letniego Jose Luisa Villegasa[1], który w 2001 roku zadźgał nożem swoją byłą dziewczynę, 23-letnią Eridę Salazar, jej 3-letniego synka Jacoba oraz jej matkę, 51-letnią Almę Perez. Każde z nich zostało przez niego dźgnięte nożem co najmniej 19 razy. Egzekucja odbyła się przez wstrzyknięcie śmiertelnej dawki pentobarbitalu.

Bezwzględne dożywotnie pozbawienie wolności[edytuj | edytuj kod]

Od 2005 roku istnieje również opcja dożywotniego pozbawienia wolności bez jakiejkolwiek możliwości przedterminowego zwolnienia.

Przypisy

  1. Executed Offenders (ang.). [dostęp 2014-04=05].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]