Karol Emanuel II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Karol Emanuel II
Carlo Emanuele II di Savoia.jpg
Książę Sabaudii
Okres panowania od 4 października 1638
do 12 czerwca 1675
Dane biograficzne
Dynastia sabaudzka
Urodziny 20 czerwca 1634
Turyn
Śmierć 12 czerwca 1675
Turyn
Ojciec Wiktor Amadeusz I
Matka Krystyna Maria Burbon
Żona 1. Franciszka Magdalena Orleańska
2. Maria Joanna Baptista de Savoie-Nemours
Dzieci z Marią Joanną:
Wiktor Amadeusz II
Odznaczenia
Najwyższy Order Zwiastowania Najświętszej Marii Panny (Order Annuncjaty) Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Świętych Maurycego i Łazarza (Królestwo Włoch)
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Karol Emanuel II, wł. Carlo Emanuele II di Savoia (ur. 20 czerwca 1634 w Turynie, zm. 12 czerwca 1675 tamże) – książę Sabaudii w latach 1638–1675 (do 1663 rządziła jego matka Krystyna Maria Burbon jako regentka), markiz Saluzzo, hrabia Aosty, Genewy, Moriany i Nicei, również pretendent do tronu Cypru i Jerozolimy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Turynie jako trzeci syn Wiktora Amadeusza I, księcia Sabaudii, i Krystyny Marii Burbon, księżniczki francuskiej (córki króla Henryka IV i jego drugiej żony Marii Medycejskiej).

Zanim osiągnął pełnoletność, księstwem rządziła w jego imieniu matka, ale nawet kiedy już osiągnął pełnoletność, nadal żył z dala od spraw państwowych. Stał się znany przede wszystkim ze względu na swoje prześladowania waldensów, które zakończyły się ich masakrą w 1655.

Po śmierci matki w 1663 Karol Emanuel odzyskał pełnię władzy. Nie udało mu się zapewnić swoim ziemiom dostępu do morza kosztem Genui podczas drugiej wojny genueńsko-sabaudzkiej (1672–1673). Miał również problemy w powstrzymaniem wpływów potężnej Francji we Włoszech. Udało mu się jednak usprawnić handel i tym samym wzbogacić księstwo – rozwinął bowiem port w Nicei i wybudował drogę przez Alpy do Francji. Zreformował armię – utworzył pięć regimentów piemonckich i odtworzył kawalerię, wprowadził nowe uniformy. Odbudował również fortyfikacje i zrekonstruował kilka pięknych budynków w Turynie, na przykład Palazzo Reale.

4 marca 1663 jego pierwszą żoną została Franciszka Magdalena Orleańska (ur. 1648, zm. 1664), córka wuja Karola Emanuela – Gastona, księcia Orleanu (brata matki Karola Emanuela). Para nie miała dzieci.

20 maja 1665 jego drugą żoną została francuska Maria Joanna Baptista de Savoie-Nemours (ur. 1644, zm. 15 marca 1724), która po śmierci męża została regentką (1675–1684). Para miała jedno dziecko – syna Wiktora Amadeusza II.

Karol Emanuel miał również kilkoro dzieci nieślubnych.


Poprzednik
Franciszek Hiacynt
Arms of the House of Savoy.svg Książę Sabaudii
1638–1675
Arms of the House of Savoy.svg Następca
Wiktor Amadeusz II