Karol Euzebiusz Liechtenstein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Karol Euzebiusz I Liechtenstein
Karl Eusebius I von Liechtenstein
Ilustracja
ilustracja herbu
Książę tytularny Liechtensteinu
Okres

od 12 lutego 1627[a]
do 5 kwietnia 1684

Poprzednik

Karol I

Następca

Jan Adam I

Książę opawski
Okres

od 12 lutego 1627[a]
do 5 kwietnia 1684

Poprzednik

Karol I

Następca

Jan Adam I

Książę karniowski
Okres

od 12 lutego 1627[a]
do 5 kwietnia 1684

Poprzednik

Karol I

Następca

Jan Adam I

Dane biograficzne
Dynastia

Liechtensteinowie

Data i miejsce urodzenia

11 kwietnia 1611
Feldsberg (Dolna Austria)

Data i miejsce śmierci

5 kwietnia 1684
Kostelec nad Černymi Lasy

Ojciec

Karol I

Matka

Anna Maria von Czernahora und Boskowitz

Małżeństwo

Joanna Beatrycze von Dietrichstein und Nikolsburg

Dzieci

Eleonora Maria Rozalia, Anna Maria, Maria Teresa, Joanna Beatrycze, Franciszek Dominik Euzebiusz, Karol Józef, Franciszek Euzebiusz Wacław, Jan Adam I

Karol Euzebiusz I Liechtenstein, niem. Karl Eusebius I von Liechtenstein (ur. 11 kwietnia 1611 r., zm. 5 kwietnia 1684 r. w Kostelcu nad Černymi Lasy) – książę opawski i karniowski, syn Karola I, członek rodu Liechtensteinów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1611 roku, jako pierworodny syn księcia Karola I Liechtensteina[1][2]. Dzieciństwo spędził w Wiedniu, a od 1622 roku przebywał w zamku Eisgrub (dzisiejsze Lednice)[1]. Po śmierci ojca odziedziczył po nim wszystkie tytuły (zgodnie z przyjętym w 1606 roku dziedziczeniem na zasadzie primogenitury), jednak był niepełnoletni (kiedy zmarł Karol I, książę miał 16 lat), wobec czego władzę sprawował wuj Karola Euzebiusza i młodszy brat Karola IMaksymilian I Liechtenstein[1]. W tym czasie młody książę odbywał kilkuletnią podróż po Austrii wraz ze swoim kuzynem. Władzę w księstwach: opawskim i karniowskim, a także całą resztą ojcowizny od wuja przejął całkowicie w 1632 roku, kiedy powrócił z eskapady[1].

W latach 1639-1641 pełnił funkcję starosty Śląska[1][2]. Majątek Liechtensteinów znacznie ucierpiał podczas wojny trzydziestoletniej, a Karol Euzebiusz skupiał się na jego odbudowie[1][2]. Długi austriackiego rodu wynikały z odszkodowań, które sąd przyznawał w związku z nielegalnymi przejęciami ziem w Czechach przez Karola I. Ostateczne roszczenia wyniosły 1,7 mln guldenów[1][2].

Cały dług udało się spłacić po długich procesach, które zakończyły się ostatecznie w 1665 roku[1]. Resztę życia książę poświęcił na inwestycję w dzieła sztuki i stworzył podwaliny pod słynne kolekcje dzieł sztuki, których właścicielem są do dziś Liechtensteinowie[1][2]. Mimo spłacenia długów wojennych, ród Liechtensteinów znów się zadłużył i gdy po śmierci Karola Euzebiusza, władzę przejmował jego pierworodny syn Jan Adam I, musiał on spłacić dług wysokości 800 000 guldenów[3].

Karol Euzebiusz miał ośmioro dzieci ze swoją żoną Joanną Beatrycze von Dietrichstein-Nikolsburg, z którą miał jedenaścioro dzieci, w tym jednego syna, który dożył jego śmierci i przejął po nim majątek wraz z tytułami – Jan Adam I Andrzej[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Do 1632 roku z powodu jego nieletniości majątkiem zarządzał jego stryj - Maksymilian I Liechtenstein

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j Liechtenstein, Karl Eusebius von – Historisches Lexikon [online], historisches-lexikon.li [dostęp 2021-02-11] (niem.).
  2. a b c d e Biografien der Fürsten und Fürstinnen [online], LGT Group [dostęp 2021-02-11].
  3. Liechtenstein, Johann Adam I. Andreas von – Historisches Lexikon [online], historisches-lexikon.li [dostęp 2021-02-11] (niem.).