Karol IV de Burbon-Vendôme

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Burbon-Vendôme
Herb Burbon

Karol de Burbon-La Marche (Karol IV, hrabia Vendôme, potem książę Vendôme) (2 czerwca 14891537, w Amiens) - francuski szlachcic, dworzanin króla Franciszka I.

Karol urodził się w zamku w Vendôme jako syn Franciszka I, hrabiego Vendôme, i jego żony Marii Luksemburskiej. Jego siostrą cioteczną była królowa Szkocji - Maria de Guise. W 1514 Karol uzuskał tytuł para Francji, a hrabstwo Vendôme zostało podniesione do rangi księstwa Vendôme. Karol był wiernym zwolennikiem króla Franciszka I i uczestniczył w bitwie pod Marignan (w czasie wojen włoskich, w 1515). Po 1525, kiedy król znajdował się w niewoli, Karol był członkiem Rady Regencyjnej. Podczas tego okresu ziemiami Karola administrowała jego matka.

W 1527 zmarł bezdzietnie konetabl de Burbon, kuzyn Karola z bocznej gałęzi Burbon-Montpensier - dziedzic Montpensier i Burbonii. Karol odziedziczył wszystkie tytuły konetabla i został głową rodu Burbon.

Małżeństwo i potomstwo[edytuj | edytuj kod]

18 maja 1513 poślubił Franciszkę d'Alençon, wdowę po Franciszku Orleańskim, hrabim Dunois. Para miała 13 dzieci:

Dwaj synowie Karola - Antoni i Ludwik, książę Condé zostali znakomitymi dowódcami wojskowymi i walczyli przeciwko sobie w czasie I wojny religijnej (Antoni po stronie katolików, a Ludwik - po stronie hugenotów). Syn Antoniego został królem Nawarry jako Henryk II i królem Francji jako Henryk IV.


Poprzednik
Franciszek I
Hrabia Vendome
1495-1537
Następca
Antoni I
Poprzednik
Karol III de Burbon-Montpensier
Głowa rodu Bourbon
1527-1537
Następca
Antoni de Burbon-Vendôme