Karol Sycylijski (książę Castro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Karol, książę Castro, właśc. Carlos de Borbón-Dos Sicilias (ur. 24 lutego 1963) książę Obojga Sycylii, książę Castro, jeden z dwóch pretendentów do tytułu głowy Królewskiej Rodziny Burbonów Sycylijskich (z linii Castro).

Karol urodził we Francji, w Saint-Raphaël, w Var. Był jedynym synem Ferdynanda Marii, księcia Castro, i jego żony – francuskiej arystokratki Chantal de Chevron-Villette. Ma dwie starsze siostry. Został ochrzczony jako Carlo Maria Bernardo Gennaro. Do 2008 używał tytułu księcia Kalabrii.

Karol uczył się najpierw w Instytucie Stowarzyszenia Maryjnego w Tulonie, we Francji. Potem studiował w Collège Stanislas de Paris, w Nicei, a następnie na międzynarodowym uniwersytecie w Paryżu. Po ukończeniu studiów przez trzy lata pracował na Manhattanie, w firmie zajmującej się public relations. Książę biegle włada językiem włoskim, francuskim i angielskim.

20 marca 2008 zmarł ojciec Karola, i ten odziedziczył po nim pretensje do bycia głową całej Królewskiej Rodziny Burbonów Sycylijskich, jako głowa linii Castro zaczął używać tytułu księcia Castro. Rozłam rodziny na linię Kalabria i Castro, nastąpił w 1960, kiedy zmarł bez męskich potomków Ferdynand Pius. Pretensje do tronu Obojga Sycylii, odziedziczył bratanek Ferdynanda Piusa – Alfons, ale pretensje zgłosił też młodszy brat Ferdynanda Piusa i wuj Alfonsa – Ranieri, księcia Castro. Ranieri był dziadkiem Karola, po jego śmierci pretensje przeszły na ojca Karola i wreszcie samego Karola. Obecnie konkurentem Karola do tytułu głowy rodziny jest infant Karol Hiszpański. Pretensje infanta Karola popiera jego kuzyn – król HiszpaniiJan Karol I i tylko on.

W 2009 został ojcem chrzestnym księcia Gastona Orleańskiego, syna Jana, księcia Vendôme i jego żony, Philomeny de Tornos y Steinhart. W 2011 został ojcem chrzestnym księżniczki Józefiny Duńskiej, młodszej córki Fryderyka, następcy tronu Danii i jego żony, Mary Donaldson.

31 października 1998, w Montecarlo (Monako) Karol ożenił się z Włoszką Camillą Crociani (ur. 1971). On i jego żona noszą tytuł Królewskich Wysokości, Księcia i Księżnej Castro. Para ma dwoje dzieci:

  • księżniczkę Marię-Karolinę Chantal Edwardę Beatrycze Januarię Burbon-Syclijską, księżną Palermo (ur. 23 czerwca 2003 w Rzymie)[2],
  • księżniczkę Marię-Klarę Amalię Karolę Ludwikę Karmen Burbon-Sycylijską, księżną Capri (ur. 1 stycznia 2005 w Rzymie)[3].

Odznaczenia[4][edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy


Poprzednik
Ferdynand Maria, książę Castro
Coat of arms of the Kingdom of the Two Sicilies.svg Głowa Rodziny Burbonów Sycylijskich
od 2008
Coat of arms of the Kingdom of the Two Sicilies.svg Następca
nadal