Karol Wedel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Karol Ernest Henryk Wedel, z j. niem. Karl Ernst Heinrich Wedel (ur. 7 lutego 1813 w Ihlenfeld, dziś jest częścią gminy Neuenkirchen[1] w Niemczech; zm. 17 czerwca 1902 w Warszawie[2]) - niemiecki cukiernik, założyciel przedsiębiorstwa E. Wedel.

Syn niemieckich ewangelików Joachima Friedricha Wedla i jego żony Christine Friederike Krüger, urodzony w Ihlenfeld w ówczesnym księstwie Meklemburgia-Strelitz, gdzie jego ojciec był rządcą.[3]

Do Warszawy Karol Wedel przybył w początkach 1845 już jako doświadczony cukiernik i przystąpił do spółki z Karolem Grohnertem, prowadzącym cukiernię przy ul. Piwnej 12. Spółka zrobiła prawdziwą furorę podbijając swymi wyrobami licznych klientów. Ożenił się w 1850 z Karoliną Wisnowską (1819-1883), również ewangeliczką, córką Gustawa, fabrykanta sukna ze Zgierza, urodzoną w Świebodzinie[4].

Wkrótce w 1851 roku Karol Wedel usamodzielnił się i otworzył przy ul. Miodowej 12 własny sklep, a przy nim parową fabrykę czekolady, w rok później wprowadził na rynek swój pierwszy przebój - karmelki śmietankowe, które w następujący sposób reklamował w "Kurierze Warszawskim":

"Zupełnie nowy i szczególny utwór cukierniczy, a nade wszystko wyborny środek leczący i łagodzący wszelkie cierpienia piersiowe, nader skuteczny na słabości te w miesiącach wiosennych, a nawet dla niecierpiących i zwolenników delikatnego smaku - bardzo przyjemny wyrób".

Kolejnym wyrobem wylansowanym przez Wedla była czekolada w płynie, której jego zakład sprzedawał ponad pięćset filiżanek dziennie. Z upływem lat smakowitych wyrobów przybywało; w 1862 roku firma "C. E. Wedel" reklamowała w prasie warszawskiej m.in.: czekoladę "Brillant" i "Dessert" do picia na surowo "Chocolat praline a'la crem aux nougat, aux pistaches, napolitain, de demes, de brillant a'la vanille royal, a'la sultan" - o różnych smakach i kształtach, konfekty migdałowe, pomady kandyzowane, marcepany królewskie, karmelki, preparowane owoce - "prunelles glacès - reingloud glacès et fruits cristallises".

W 1864 roku powrócił z zagranicy - po odbyciu praktyki w zakładach cukierniczych w Niemczech, Szwajcarii, Anglii, Francji i uzyskaniu doktoratu z chemii spożywczej - syn Karola, Emil Albert Fryderyk Wedel (1841-1919). Włączył się on w prowadzenie firmy, będącej wówczas liczącym się w Warszawie zakładem przemysłowym. W 1876 roku stał się jej właścicielem, gdyż w dniu swego ślubu z Eugenią z Bohmów (1856-1925) otrzymał firmę w prezencie od ojca.

Przypisy