Karolina Korwin-Piotrowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Karolina Korwin-Piotrowska
Karolina Korwin-Piotrowska
Data i miejsce urodzenia 13 stycznia 1971
Warszawa
Imię i nazwisko przy narodzeniu Karolina Sommer
Zawód dziennikarka
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Wikicytaty Karolina Korwin-Piotrowska w Wikicytatach

Karolina Korwin-Piotrowska (ur. 13 stycznia 1971[1] w Warszawie) – polska dziennikarka radiowa i telewizyjna. Wnuczka współzałożyciela i współwłaściciela Polskiego Radia[2].

Obecnie w TVN Style razem z Tomaszem Kinem prowadzi program Magiel towarzyski, a także autorski program o filmach W kinie i na kanapie.

Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Z wykształcenia jest historykiem sztuki. Pracę dyplomową obroniła na Uniwersytecie Warszawskim w 1994. Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę w Radiu Kolor za czasów Wojciecha Manna i Krzysztofa Materny. Przez dwa lata była dziennikarką, reporterką, producentką programów.

W 1995 została dziennikarką Radia Zet. Przez sześć lat prowadziła takie programy, jak Klub Radia Zet, Filmzet, Mniej więcej serio i Weekend z Radiem Zet. W tym okresie przeprowadziła wywiady m.in. ze Stevenem Spielbergiem, Sophią Loren i Romanem Polańskim. W Klubie Radia Zet gościła Jolantę Kwaśniewską, Justynę Steczkowską, Kasię Kowalską, Edytę Górniak, Grzegorza Ciechowskiego, Janusza Głowackiego, Manuelę Gretkowską, Janusza Gajosa i wiele innych. Współpracowała z działem promocji i reklam, brała też udział w kampanii wizerunkowej radia.

W latach 1994–1997 prowadziła dla TVP1 relacje z Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W tym samym czasie relacjonowała wydarzenia z Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage w Toruniu. Przez trzy lata produkowała i pisała scenariusze relacji z Festiwalu Filmowego w Cannes. W 1997 przeprowadziła w Wenecji wywiad z Harrisonem Fordem. Była współprowadzącą wraz z Marcinem Pawłowskim cyklicznego programu TVP Filmidło.

Od 1998 do 2001 pracowała w stacji E!Entertainment Poland, gdzie w autorskim programie „E!News” również przeprowadzała relacje z Cannes i Wenecji. Od 1997 przez ponad rok prowadziła kolumnę filmową w miesięczniku „Cosmopolitan”.

Dwa lata później stała na czele kampanii promocyjnej filmu Ogniem i mieczem na targach filmowych w Cannes, odpowiadając m.in. za materiały promocyjne, kontakty z biurami reklamy pism „Variety”, „Hollywood Reporter”, „Screen International” i „Premiere” oraz z producentami i dystrybutorami światowymi. Była także współproducentką dwóch płyt Michała Żebrowskiego: w 1999 Zakochanego Pana Tadeusza, a dwa lata później Lubię, kiedy kobieta....

W 1999 utworzyła dział Grube ryby dla portalu Ahoj.pl. Od 2001 do 2002 pisała w kolumnie filmowej miesięcznika „Pani”. Następnie została szefem działu „Ludzie” w tygodniku „Gala”. Jej rozmówcami byli m.in. Kevin Spacey, Agnieszka Chylińska, Hanka Bielicka, Janusz Olejniczak, Kuba Wojewódzki, Halle Berry, Andrzej Seweryn oraz Wojciech Waglewski. Dla „Gali” i Radia Zet prowadziła relacje z festiwalu w Berlinie. W 2001 pracowała także w biurach prasowych filmów Pianista Romana Polańskiego oraz Quo Vadis Jerzego Kawalerowicza w Cannes.

Od 2002 prowadziła autorską audycję w Radiu PiN pt. W kinie i na kanapie. W 2003 została szefem działu gwiazd w miesięczniku „Uroda”. Od marca do lipca 2004 stała na czele działu kultura miesięcznika „Marie Claire”. Od 2004 do 2006 była redaktorem naczelnym pisma „Sukces”, tworząc od podstaw nową koncepcję gazety. W każdym numerze pisma ukazywało się sześć jej tekstów, w tym wywiady z Dorotą Masłowską, Kubą Wojewódzkim, Jerzym Radziwiłowiczem, Justyną Pochanke, Hanną Smoktunowicz, Tomaszem Lisem. Od 2007 jest dziennikarką „Dziennika Polska”.

Od kwietnia 2006 na antenie telewizji TVN Style razem z Tomaszem Kinem prowadzi Magiel towarzyski. Tam wspólnie prowadzący przeprowadzili wywiady z takimi osobami jak: Agnieszka Chylińska, Jolanta Kwaśniewska, Dorota „Doda” Rabczewska, Beata Tyszkiewicz, Piotr Najsztub czy Kamil Durczok.

Do końca lutego 2010 była redaktorką naczelną portalu rozrywkowego Plejada.pl, który ruszył 27 marca 2008.

6 listopada 2009 na antenie telewizji TVN Style zadebiutował nowy program Karoliny Korwin-Piotrowskiej W kinie i na kanapie, w którym prowadząca dokonuje subiektywnego wyboru tytułów filmowych, opowiada o znanych i uwielbianych przez widzów filmach, aktorach czy reżyserach. Powraca do obrazów sprzed kilku lat, opowiada ciekawostki z historii kina, przytacza najświeższe plotki.

Od września do grudnia 2011 na antenie telewizji TVN była jurorką w programie Top Model. Zostań modelką.

Od lutego 2013 współpracuje z tygodnikiem Wprost.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]