Karta motorowerowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Karta motorowerowa – dokument uprawniający do kierowania motorowerem. Obowiązywała przed wejściem w życie ustawy o kierujących pojazdami. W okresie przejściowym, uprawnia do kierowania niektóre osoby.

Karta motorowerowa jest wymagana od osoby, która nie ukończyła 18 roku życia. W Polsce kartę motorowerową mogą uzyskać osoby, które ukończyły 14 lat. Szkolenie prowadzone jest w Ośrodkach Szkolenia Kierowców, a po szkoleniu konieczne jest zdanie egzaminu. Dokument wydaje, podobnie jak uprawnienia do kierowania innymi pojazdami, starosta właściwy dla miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o dokument.

Aby poruszać się motorowerem, niezależnie od wieku, konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii AM (chyba, że kierujący posiada kategorię A lub B). Osoby, które korzystają zatem z motorowerów, powinny jak najszybciej wymienić kartę motorowerową na prawo jazdy kat. AM. Wymiana dokumentu dla osoby posiadającej kartę wiązać się będzie z wydatkiem rzędu 100,5 zł opłaty administracyjnej za wydanie dokumentu.

Przyjęta w styczniu 2011 r. ustawa o kierujących pojazdami, która zaczęła obowiązywać w styczniu 2013 r. zlikwidowała kartę motorowerową i zastąpiła ją prawem jazdy kat. AM. Prawo jazdy kategorii AM nie jest wymagane od osób, które uzyskały 18 lat przed wejściem ustawy w życie[1][2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami. 2011-02-10. [dostęp 2011-04-24].
  2. Analiza prawna nowych regulacji We dwóch można jeżdzić od 13 lat.