Karta przedpłacona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Karta przedpłacona – rodzaj karty płatniczej. Wydawana jest bez konieczności posiadania rachunku osobistego w banku, nie jest też przyznawany jej użytkownikowi kredyt. Transakcje są autoryzowane do wysokości salda na specjalnym, technicznym rachunku, który należy zasilić przed użyciem karty. Taka karta nie musi być personalizowana, tj. nie zawsze umieszczane jest na niej imię i nazwisko użytkownika.

Karta przedpłacona umożliwia przekazywanie zasilonej karty innym osobom, jako na przykład:

  • Karty podarunkowej – alternatywy do prezentu w formie gotówki. Tak wydawane karty często posiadają okolicznościowe grafiki związane np. z urodzinami lub przeznaczeniem podarunku, np. wizyty w restauracji.
  • Karty podróżnej – mającej zastosowanie w rozliczeniach pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Karta taka zastępuje wtedy wypłatę gotówki jako zaliczki na koszty podróży. Niespersonalizowana karta może być wydana „od ręki” i sprawnie zasilona przelewem bankowym.
  • Transferu finansowego – jako alternatywa dla przelewu pieniężnego (np. transgranicznego) jeżeli zachodzą trudności z realizacją takowego. W takiej sytuacji "pustą" kartę przesyła się pocztą do beneficjenta a następnie zasila odpowiednią kwotą, która następnie podejmowana jest z bankomatu. Ta forma karty przedpłaconej ze względu na podobieństwo do portmonetki z pieniędzmi, nazywana jest "elektroniczną portmonetką"[1].

Cechy karty przedpłaconej[edytuj | edytuj kod]

Z technicznego punktu widzenia, karta przedpłacona jest bardzo zbliżona do karty debetowej. W identyczny sposób przebiega proces autoryzacji transakcji, ich ewidencji i rozliczeń.

Różnice to przede wszystkim:

  • Czysto techniczny charakter rachunku karty przedpłaconej, gdzie nie ma możliwości udostępniania na nim innych produktów i usług, np. kredytów czy przelewów.
  • Brak konieczności personalizacji karty przedpłaconej.

Korzystanie z karty przedpłaconej w porównaniu z karta wydaną do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego zapewnia wyższe bezpieczeństwo, np. w przypadku płatności w punkcie, co do którego nie mamy pełnego zaufania, gdyż ryzyko ograniczone jest do kwoty jaka znajduje się na rachunku technicznym karty. Karty przedpłacone mogą być z kolei wykorzystywane przez przestępców, jeżeli są w pełni anonimowe.

Warto wspomnieć, że użycie karty przedpłaconej nie wiąże się z pełną anonimowością. Między innymi ze względu na przepisy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy często taka karta wydawana jest na podstawie umowy, gdzie wskazany jest pierwotny właściciel rachunku.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]