Katastrofa lotnicza w Bandundu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Katastrofa lotnicza w Bandundu
Ilustracja
Let L-410 Turbolet. Identyczna maszyna uległa katastrofie
Państwo

 Demokratyczna Republika Konga

Miejsce

Bandundu

Data

25 sierpnia 2010

Godzina

13:00 czasu lokalnego
13:00 czasu polskiego

Rodzaj

zderzenie z budynkiem

Przyczyna

utrata kontroli nad maszyną

Ofiary śmiertelne

20 osób

Ranni

1 osoba

Statek powietrzny
Typ

Let L-410 Turbolet

Użytkownik

Filair

Numer

9Q-CCN

Start

Demokratyczna Republika Konga Kinszasa

Cel lotu

Demokratyczna Republika Konga Bandundu

Liczba pasażerów

18 osób

Liczba załogi

3 osoby

Położenie na mapie Demokratycznej Republiki Konga
Mapa konturowa Demokratycznej Republiki Konga, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Ziemia3°18′40″S 17°22′24″E/-3,311111 17,373333

Katastrofa lotnicza w Bandundu – wydarzyła się 25 sierpnia 2010 o godzinie 13:00 w Demokratycznej Republice Konga. Podchodzący do lądowania samolot Let L-410 Turbolet linii Filair uderzył w budynek niecały kilometr przed progiem pasa lotniska. Nie było ofiar na ziemi; spośród 21 osób obecnych na pokładzie ocalał jeden z pasażerów.

Statek powietrzny[edytuj | edytuj kod]

Samolotem uczestniczącym w katastrofie był 19-letni turbośmigłowy Let L-410 Turbolet o numerze fabrycznym 912608[1]. Samolot ten do roku 2007 wykorzystywany był przez estońskie linie lotnicze Airest, głównie do przewozu poczty lotniczej; po dwóch latach nieużywania został odkupiony i wyremontowany przez kongijskie linie Filair[2]. Kapitanem samolotu podczas tragicznego lotu był właściciel Filair, Belg Daniel Philemotte[1].

Katastrofa[edytuj | edytuj kod]

Wrak w miejscu katastrofy, 27 sierpnia 2010

Po rutynowym locie ze stolicy kraju, Kinszasy, podczas podchodzenia do lądowania w porcie lotniczym Bandundu nos samolotu nagle opadł, Turbolet zaczął gwałtownie tracić wysokość i rozbił się o budynek zlokalizowany niespełna kilometr od progu pasa[3]. W katastrofie śmierć poniosła cała trzyosobowa załoga; spośród osiemnastu pasażerów ocalał tylko jeden, który w stanie krytycznym trafił do szpitala[4]. Nie było ofiar na ziemi.

Przyczyny katastrofy[edytuj | edytuj kod]

Wkrótce po tragicznym zdarzeniu miejscowe stacje radiowe zaczęły powtarzać informacje, jakoby główną przyczyną katastrofy była niedostateczna ilość paliwa w zbiornikach maszyny, co doprowadziło do zgaśnięcia silników w czasie lotu. Hipotezę tę potwierdzały zeznania żołnierzy MONUSCO (misji stabilizacyjnej ONZ), według których w miejscu katastrofy nie było żadnych śladów ognia, dymu ani wybuchu przy uderzeniu; jednak kierownictwo Filair ogłosiło, że w miejscu tragicznego wypadku znaleziono ok. 150 kg kerozyny – co oznaczało, że samolot miał wystarczający zapas paliwa, by dotrzeć do lotniska i wylądować[3]. Piloci nie zgłaszali również w czasie lotu żadnych problemów technicznych z samolotem.

Przyczynę katastrofy wyjaśniły zeznania jedynego ocalałego z tragedii. Jeden z pasażerów wniósł na pokład dużą torbę wojskową, w której, jak się okazało, przemycał żywego krokodyla[5]. W czasie lotu zwierzę uwolniło się z torby; widząc poruszającego się po podłodze w tylnej części samolotu krokodyla, pasażerowie wpadli w panikę i, chcąc oddalić się od zwierzęcia, raptownie przemieścili się ku przodowi samolotu. Spowodowało to przesunięcie środka ciężkości maszyny; pilot stracił panowanie nad nieodpowiednio wyważonym samolotem i, będąc w trakcie końcowego podejścia na małej wysokości nad ziemią, nie zdołał zapobiec katastrofie[3]. Żołnierze MONUSCO potwierdzili, że wśród szczątków rozbitego samolotu znaleźli żywego krokodyla, którego musieli uśmiercić, by móc przeszukiwać wrak[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Crash: Filair L410 at Bandundu on Aug 25th 2010, impacted building. Aviation Herald. [dostęp 2013-11-15]. (ang.).
  2. News From The World Of L410. Planes.cz. [dostęp 2013-11-15]. (ang.).
  3. a b c Aircraft Accident Report. aviation-safety.net. [dostęp 2013-11-15]. (ang.).
  4. DR Congo Plane Crash In Bandundu ‘Kills 20’. BBC News. [dostęp 2013-11-15]. (ang.).
  5. Aircraft crashes after crocodile on board escapes and sparks panic. Daily Telegraph. [dostęp 2013-11-15]. (ang.).
  6. Crocodile blamed for Congo air crash. MSNBC. [dostęp 2013-11-15]. (ang.).