Katedra greckoprawosławna Wszystkich Świętych w Londynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Katedra greckoprawosławna Wszystkich Świętych
The Greek Orthodox Cathedral of All Saints
1244162
katedra
Ilustracja
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Miejscowość

Londyn (Camden Town)

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Patriarchat Konstantynopolitański

Diecezja

Arcybiskupstwo Tiatyry i Wielkiej Brytanii

Katedra

od 1991

Wezwanie

Wszystkich Świętych

Wspomnienie liturgiczne

1. niedziela po Pięćdziesiątnicy

Położenie na mapie gminy Camden
Mapa konturowa gminy Camden, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Katedra greckoprawosławna Wszystkich Świętych”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Katedra greckoprawosławna Wszystkich Świętych”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Katedra greckoprawosławna Wszystkich Świętych”
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Katedra greckoprawosławna Wszystkich Świętych”
Ziemia51°32′19,3″N 0°08′16,7″W/51,538694 -0,137972
Strona internetowa

Katedra greckoprawosławna Wszystkich Świętych (ang. The Greek Orthodox Cathedral of All Saints) – kościół znajdujący się w londyńskiej dzielnicy Camden Town, w gminie London Borough of Camden. Zbudowany jako świątynia Kościoła Anglii, należy obecnie do Patriarchatu Konstantynopolitańskiego (arcybiskupstwo Tiatyry i Wielkiej Brytanii). Mieści się przy skrzyżowaniu ulic Camden Street i Pratt Street.

Kościół zbudowany w latach 1822–1824 i zaprojektowany przez Williama i Henry'ego Williama Inwoodów. Wzniesiony z żółtej towarowej cegły z kamiennymi wschodnimi i zachodnimi fasadami (zachodnia fasada wymalowana); kamienna wieża. Budowla wzniesiona na planie prostokąta z apsydalnym prezbiterium. Świątynia reprezentuje styl neogrecki. Fasada zachodnia z półokrągłym portykiem w antach z wielkimi żłobkowanymi kolumnami jońskimi dźwigającymi belkowanie biegnące wokół budowli; podtrzymywane w zachodnich narożnikach fasady przez pilastry. Antefiks na gzymsie. Nad portykiem okrągła kamienna wieża (wzorowana na pomniku Lizykratesa w Atenach) z kolumnami jońskimi podtrzymującymi belkowanie sklepione przez bęben z cyferblatami zegarów i krzyżowymi kwiatonami. Trzy wejścia z kwadratowymi głowicami z otoczeniem pilastrów, gzymsowymi głowicami i półkokrągło-łukowymi architrawami; drzwi drewniane z XX wieku i nad nimi panele sztukateriowe. Północna i południowa elewacja z architrawowymi okrągło-łukowymi oknami posiadającymi obrzeże z kwadratowymi głowicami, Apsyda przy ścianie wschodniej z okrągło-łukowymi oknami połączonymi przez grupy impostów[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. All Saints Orthodox Church. Historic England. [dostęp 2015-07-18]. (ang.).