Kazimierz Szretter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kazimierz Szretter
Data i miejsce urodzenia

25 września 1931
Warszawa

Data i miejsce śmierci

4 stycznia 2002
Warszawa

Zawód, zajęcie

okulista

Tytuł naukowy

doktor nauk medycznych

Alma Mater

Akademia Medyczna w Warszawie

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Krzyż Armii Krajowej Odznaka Honorowa PCK II stopnia
Odznaka pamiątkowa Akcji „Burza” Odznaka honorowa „Za Zasługi dla Warszawy” (złota)

Kazimierz Szretter, (ur. 25 września 1931 w Warszawie, zm. 4 stycznia 2002 tamże) – polski okulista-strabolog, doktor medycyny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 13 przy ulicy Raszyńskiej, w trakcie okupacji naukę kontynuował w Szkole nr 124 na Mokotowie, którą ukończył w 1944 roku. Od 1937 należał do ZHP. Od maja 1942 w Szarych Szeregach. Następnie w III batalionie 7 pułku piechoty „Garłuch” Armii Krajowej. Walczył w powstaniu warszawskim, został ranny. Znalazł się w obozie przejściowym w Pruszkowie, z którego zbiegł. Po zakończeniu wojny ukończył Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Reytana w Warszawie (1950). Studiował na Oddziale Sanitarno-Higienicznym Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, uzyskując tytuł lekarza i I stopień specjalizacji w zakresie epidemiologii. W 1960 r. ukończył Zaoczne Studium Prawne dla lekarzy. Po ukończeniu studiów podjął pracę w Wydziale Zdrowia Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Warszawa – Stare Miasto, a następnie w Wojewódzkiej Przychodni Higieny Szkolnej. Pracował w tym czasie także jako wolontariusz w Klinice Okulistycznej AM w Warszawie. I stopień specjalizacji w dziedzinie okulistyki uzyskał w 1959, II stopień w 1963. W 1968 obronił pracę doktorską[1]. Wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny Kliniki Chorób Oczu Akademii Medycznej w Warszawie, dyrektor Państwowego Szpitala Klinicznego Nr 1 w latach 1975–1984.

Głównym zainteresowaniem naukowym i zawodowym dr. K. Szrettera była strabologia (diagnostyka i leczenie choroby zezowej). Tej tematyki dotyczy większość prac publikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach. Autor i współautor wielu prac opublikowanych i prezentowanych na zjazdach naukowych oraz autor rozdziału „Orzecznictwo okulistyczne” zamieszczonego w Okulistyce współczesnej pod redakcją prof. Witolda Orłowskiego.

Pochowany w Warszawie na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 334-5-5)[2].

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

W uznaniu wyników pracy naukowo-badawczej, dydaktycznej i organizacyjnej wielokrotnie był wyróżniany Nagrodami Rektora Akademii Medycznej w Warszawie.

Był również odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Warszawy”, Odznaką Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża, Krzyżem Armii Krajowej i oznaką pamiątkową Akcji „Burza”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wspomnienie. Kazimierz Szretter (1931–2002) [online], www.okulistyka.com.pl [dostęp 2018-11-15] (pol.).
  2. Cmentarz Stare Powązki: Marja Szretter, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 2020-05-15].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]