Ken Salazar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kenneth Lee Salazar
Ken Salazar official DOI portrait.jpg
Data urodzenia 2 marca 1955
Sekretarz zasobów wewnętrznych Stanów Zjednoczonych
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Okres urzędowania od 20 stycznia 2009
do 12 kwietnia 2013
Poprzednik Dirk Kempthorne
Następca Sally Jewell
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Kenneth Lee Salazar, znany jako Ken Salazar (ur. 2 marca 1955) – amerykański polityk, ranczer i działacz ochrony środowiska naturalnego ze stanu Kolorado, który od stycznia 2005 roku reprezentuje w Senacie Stanów Zjednoczonych. Związany jest z Partią Demokratyczną.

Wraz z wyborem do izby wyższej Kongresu w 2004 Salazar został pierwszym (obok wybranego w tym samym roku Mela Martineza, republikanina z Florydy) od roku 1977 senatorem pochodzenia latynoskiego. Dołączył do nich w styczniu 2006 Bob Menendez, demokrata z New Jersey. Od 20 stycznia 2009 r. Sekretarz Zasobów Wewnętrznych Stanów Zjednoczonych.

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Alamosa, ale wychował w innym mieście Kolorado, Manassa, znajdującej się na obszarze San Luis Valley.

Uczęszczał do szkoły średniej w Conejos County, którą ukończył w 1973. Następnie kontynuował naukę na Colorado College (nauki polityczne), ukończonym w 1977 oraz na wydziale prawa University of Michigan (ukończonym w 1981 z tytułem doktora praw). Ken Salazar został też wyróżniony tytułem doktora honoris causa Colorado College (1993) oraz University of Denver (1999).

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Jego rodzice byli pochodzenia meksykańsko-hiszpańskiego. Ojciec przyszłego senatora, Henry (Enrique) Salazar, zmarł 23 grudnia 2001. Matka Emma żyje do dziś.

Ken Salazar ma siedmioro rodzeństwa. Siostry Margaret, Elaine i June, oraz braci Leandra (zmarł w 1992), LeRoya, Elliota i Johna. John Salazar (ur. 21 lipca 1953) również jest politykiem, który w 2005 został członkiem Izby Reprezentantów z Kolorado.

Salazar jest od roku 1985 żonaty z Esperanzą Hernandez. Mają dwie córki: Andreę i Melindę.

Kariera przed wyborem na senatora[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu studiów prawniczych Salazar rozpoczął prywatną praktykę adwokacką. W roku 1986 został mianowany szefem zespołu doradców prawnych świeżo upieczonego gubernatora Kolorado, demokraty Roya Romera.

W roku 1990 Romer mianował go do swego gabinetu w randze szefa departamentu ds. środowiska naturalnego. Salazar zawsze uchodził za zwolennika ochrony środowiska. W 1994 opuścił stanowe władze w celu powrotu do prywatnej praktyki.

Powrócił w 1998, kiedy wybrano go na stanowisko prokuratora generalnego Kolorado. Urząd ten pełnił w latach 1999-2005. Wybrano go ponownie w 2002. Jego poprzedniczką na tym stanowisku była przyszła sekretarz ds. zasobów wewnętrznych w gabinecie prezydenta George’a W. Busha Gale Norton.

Senator Stanów Zjednoczonych[edytuj | edytuj kod]

W roku 2004 zgłosił swoją kandydaturę do Senatu, w miejsce odchodzącego Bena Nighthorse’a Campbella. Zwyciężył w prawyborach demokratycznych i pokonał w listopadzie swego republikańskiego oponenta. Był jednym z dwóch demokratycznych kandydatów, obok Baracka Obamy z Illinois, którzy w 2004 odebrali republikanom dwa miejsca w Senacie.

Został zaprzysiężony 3 stycznia 2005 roku. Jego następcą na stanowisku prokuratora generalnego Kolorado został John W. Suthers, republikanin mianowany na to miejsce przez gubernatora Billa Owensa.

Pozycje polityczne[edytuj | edytuj kod]

Salazar uchodzi za umiarkowanego demokratę. Mimo silnego poparcia dla idei ochrony środowiska przez wielu uważany jest za członka bardziej konserwatywnego skrzydła swej partii, choć na pewno nie konserwatystę w wydaniu republikańskim.

Senator Ken Salazar:

Generalnie w większości klasyfikuje się go jako umiarkowanego centrystę-populistę-liberała.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]