Kerbal Space Program

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kerbal Space Program
Producent Squad[1]
Wydawca Squad
Silnik Unity[2]
Aktualna wersja 0.90 (Beta Than Ever)[3]
Gatunek gra symulacyjna[1], otwarty świat
Tryby gry gra jednoosobowa
Język angielski
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows, Macintosh, Linux
Strona internetowa

Kerbal Space Program (KSP) – komputerowa gra symulacyjna tworzona przez studio Squad, która pozwala graczom prowadzić swój własny program kosmiczny: budowanie i wysyłanie swoich samolotów i rakiet w przestrzeń kosmiczną[4].

W 2011 roku wydano pierwszą wersję wczesnego dostępu. Pomimo że gra jest aktualnie dostępna jedynie w wersji beta, otrzymała jak dotąd pozytywne opinie na stronach o grach komputerowych, wskazujące na jej oryginalność[4][5].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gra pozwala graczom budować i wysyłać swoje rakiety w przestrzeń kosmiczną. Rakiety są zbudowane z gotowych modułów (części), takich jak silniki, skrzydła, koła, zbiorniki z paliwem i stateczniki. Dodatkowe moduły, takie jak gotowe łaziki lub broń, mogą zostać dodane do gry przez modyfikacje. Gracz ma do wyboru jeden z trzech trybów rozgrywki: „sandbox”, „science” oraz „career”. Sandbox umożliwia korzystanie ze wszystkich części dostępnych w Kerbal Space Program. Jest to tryb swobodnego budowania, w którym gracz nie jest ograniczony niczym poza swoją wyobraźnią i fizyką gry. Tryb „science” wprowadza możliwość zdobywania punktów nauki. Dzięki temu można przeprowadzać badania, które pozwalają odblokowywać kolejne gałęzie drzewka technologi i co za tym idzie nowe części rakiety. Tryb kariery umożliwia rozgrywkę najbardziej zbliżoną do rzeczywistego programu kosmicznego. Poza opcjami dostępnymi w trybie „science”, dostępne są kontrakty i fundusze umożliwiające graczowi konstruowanie statków.

W grze znajduje się aktualnie 17 ciał niebieskich. Kerbin to planeta podobna do Ziemi, z której odbywa się start rakiety gracza. Istnieją też dwa księżyce, które wokół niej krążą: Mun i Minmus. W wersji 0.14 dodana została obsługa trwałego świata: każdy obiekt, który osiągnął stabilną orbitę, zostanie zapisany, a jego położenie jest obliczane równolegle z innymi statkami. Budynek naziemnej stacji śledzenia pozwala graczowi kontynuować dowolny trwający lot, przełączać się między niektórymi z tych lotów, cofać je, a także obserwować kosmiczne śmieci.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Od wersji 0.14.1 gra posiada własne API, które pozwala tworzyć nowe moduły i dodawać nowy kod. Rozszerza on podstawową grę, pozwalając dodawać nowe funkcje bez modyfikacji istniejącej części gry. Dodatki są napisane, tak jak podstawowa wersja gry, w języku C#[6].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Kerbal Space Program (PC). Gry-Online. [dostęp 2013-05-09].
  2. Ian Birnbaum: Unity 5 unveiled at GDC 2014. PC Gamer. [dostęp 2014-05-08].
  3. 0.90.0 - Kerbal Space Program Wiki (ang.). [dostęp 2014-12-30].
  4. 4,0 4,1 Jim Rossignol: Kerbal Space Program Aims For The Stars (ang.). Rock, Paper, Shotgun, 2011-12-02. [dostęp 2012-11-20].
  5. Graham Smith: Now Playing: Reaching for the stars in Kerbal Space Program (ang.). PC Gamer, 2012-08-06. [dostęp 2012-11-20].
  6. Unity - Kerbal Your Enthusiasm (ang.). unity3d.com. [dostęp 2015-01-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]