Kerttu Niskanen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kerttu Niskanen
Kerttu Niskanen
Data i miejsce urodzenia 13 czerwca 1988
Vieremä, Finlandia
Klub Vieremän Koitto
Wzrost 172 cm
Waga 58 kg
Debiut w PŚ 2.12 2007, Kuusamo
(61. miejsce - 10 km)
Pierwsze punkty w PŚ 12.03 2009, Trondheim
(14. miejsce - sprint)
Pierwsze podium w PŚ 9.03 2014, Oslo
(3. miejsce - 30 km s. klaycznym)
Dorobek medalowy

Kerttu Elina Niskanen (ur. 13 czerwca 1988 w Vieremä) - fińska biegaczka narciarska, dwukrotna medalistka mistrzostw świata juniorów oraz czterokrotna medalistka mistrzostw świata młodzieżowców.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Na arenie międzynarodowej Kerttu zadebiutowała 11 grudnia 2005 r. w Lapinlahti w biegu na 6 km techniką dowolną, gdzie zajęła 36. miejsce. Niedługo później wystartowała w mistrzostwach świata juniorów w Tarvisio, gdzie w biegu na 5 km techniką dowolną zajęła 17. miejsce, natomiast w biegu na 10 km także techniką dowolną była osiemnasta. Następnie 2 grudnia 2007 r. w Kuusamo zadebiutowała w Pucharze Świata, gdzie w biegu na 10 km techniką klasyczną zajęła 61. miejsce. Zdobyła brązowy medal na mistrzostwach świata juniorów w Malles Venosta wspólnie z Kristą Lahteenmaki, Satu Annilą i Johanną Heinanen. Zajęła ponadto 11. miejsce w biegu 10 km stylem dowolnym, a w biegu na 5 km klasykiem znalazła się tuż za podium.

W 2009 roku po raz pierwszy wystartowała w seniorskich mistrzostwach swojego kraju, zajmując czwartą pozycję w biegu na 10 km oraz na 15 km stylem klasycznym. Następnie na mistrzostwach świata młodzieżowców w Praz de Lys - Sommand w 2009 roku zdobyła brązowy medal w sprincie techniką klasyczną. Rok później na mistrzostwach świata młodzieżowców w Hinterzarten zdobyła złoto w biegu na 10 km klasykiem. W 2011 roku została mistrzynią swojego kraju w biegu na 30 km techniką dowolną, a podczas mistrzostw świata młodzieżowców w Otepää zdobyła złoty medal w sprincie klasykiem oraz brązowy medal w biegu na 15 km stylem dowolnym.

Jej młodszy brat, Iivo Niskanen również uprawia biegi narciarskie[1].

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
7. 8 lutego 2014 Rosja Krasnaja Polana 15 km bieg łączony 38:33,6 min +1:01,7 min Norwegia Marit Bjørgen
8. 13 lutego 2014 Rosja Krasnaja Polana 10 km stylem klasycznym 28:17,8 min +58,9 s Polska Justyna Kowalczyk
2.Silver medal.svg 15 lutego 2014 Rosja Krasnaja Polana bieg sztafetowy 4x5 km[2] 53:02,7 min +0,5 s  Szwecja
2.Silver medal.svg 19 lutego 2014 Rosja Krasnaja Polana Sprint drużynowy stylem klasycznym[3] 16:04,05 min +9,09 s  Norwegia
4. 22 lutego 2014 Rosja Krasnaja Polana 30 km stylem dowolnym (start masowy) 1:11:05,2 min +1:21,7 min Norwegia Marit Bjørgen

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
8. 28 lutego 2011 Norwegia Oslo 10 km stylem klasycznym 27:39,3 min +1:20,3 min Norwegia Marit Bjørgen
9. 21 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem klasycznym 3:16,6 min Norwegia Marit Bjørgen
12. 23 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 15 km bieg łączony 39:04,4 min +1:28,7 min Norwegia Marit Bjørgen
5. 28 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme bieg sztafetowy 4x5 km[4] 1:00:36,5 h +1:23,8 min  Norwegia
7. 2 marca 2013 Włochy Val di Fiemme 30 km stylem klasycznym (start masowy) 1:27:19,9 h +2:12,8 min Norwegia Marit Bjørgen

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
17. 14 marca 2007 Włochy Tarvisio 5 km stylem dowolnym 11:44,5 min +1:01,9 min Szwecja Charlotte Kalla
18. 16 marca 2007 Włochy Tarvisio 10 km stylem dowolnym 26:10,9 min +1:52,2 min Szwecja Charlotte Kalla
3.Bronze medal with cup.svg 18 marca 2007 Włochy Tarvisio bieg sztafetowy 4x3,3 km[a] 34:09,4 min +46,8 s  Norwegia
4. 25 lutego 2008 Włochy Malles Venosta 5 km stylem klasycznym 14:54,0 min +15,9 s Norwegia Therese Johaug
11. 27 lutego 2008 Włochy Malles Venosta 10 km stylem dowolnym (start masowy) 25:24,7 min +44,4 s Norwegia Therese Johaug
3.Bronze medal with cup.svg 29 lutego 2008 Włochy Malles Venosta bieg sztafetowy 4x3,3 km[b] 41:50,1 min +4,0 s  Norwegia

Mistrzostwa świata młodzieżowców (do lat 23)[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
16. 29 stycznia 2009 Francja Praz de Lys Sommand 10 km stylem dowolnym 28:39,1 min +2:10,9 min Polska Sylwia Jaśkowiec
7. 31 stycznia 2009 Francja Praz de Lys Sommand 15 km bieg łączony 49:09,2 min +58,4 s Polska Sylwia Jaśkowiec
3.Bronze medal with cup.svg 2 lutego 2009 Francja Praz de Lys Sommand Sprint stylem klasycznym Norwegia Karianne Bjellånes
1.Gold medal with cup.svg 28 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten 10 km stylem klasycznym 29:36,3 min
7. 30 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten 15 km bieg łączony 44:47,4 min +42,1 s Norwegia Astrid Øyre Slind
9. 26 stycznia 2011 Estonia Otepää 10 km stylem dowolnym 26:33,3 min +1:38,6 min Finlandia Krista Lahteenmaki
1.Gold medal with cup.svg 29 stycznia 2011 Estonia Otepää Sprint stylem klasycznym
3.Bronze medal with cup.svg 31 stycznia 2011 Estonia Otepää 15 km bieg łączony 41:55,5 min +7,6 s Norwegia Ingvild Flugstad Østberg

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2007/2008 niesklasyfikowana
2008/2009 67.
2009/2010 72.
2010/2011 36.
2011/2012 32.
2012/2013 11.
2013/2014 5.

Miejsca na podium w zawodach indywidualnych Pucharu Świata chronologicznie[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwyciężczyni
1. 9 marca 2014 Norwegia Oslo 30 km stylem klasycznym (start masowy) 1:20:55,7 h +2:25,8 min 3. Norwegia Marit Bjørgen

Miejsca na podium w etapach zawodów Pucharu Świata chronologicznie[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwyciężczyni
1. 20 marca 2013 Szwecja Sztokholm Finał Pucharu Świata Sprint stylem klasycznym 2:45,8 min +3,1 s 3. Polska Justyna Kowalczyk
2. 1 stycznia 2014 Szwajcaria Lenzerheide Tour de Ski 10 km stylem klasycznym (start masowy) 26:27,4 min 1.
3. 15 marca 2014 Szwecja Falun Finał Pucharu Świata 15 km bieg łączony 41:08,9 min +56,6 s 3. Norwegia Therese Johaug

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2013/2014

Sezon 2007/2008
Düsseldorf 27.10 (SP F) Beitostølen 24.11 (10 km F) Kuusamo 1.12 (SP C) Kuusamo 2.12 (10 km C) Davos 8.12 (10 km C) Rybińsk 15.12 (15 km F) Rybińsk 16.12 (SP F) Nové Město 28.12 (3,3 km C) Nové Město 29.12 (10 km F) Praga 30.12 (SP F) Nové Město 1.01 (10 km F) Nové Město 2.01 (10 km C) Asiago 4.01 (SP F) Val di Fiemme 5.01 (10 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Canmore 22.01 (2 × 7,5 km) Canmore 23.01 (SP C) Canmore 25.01 (10 km F) Canmore 26.01 (SP F) Otepää 9.02 (10 km C) Otepää 10.02 (SP C) Liberec 16.02 (7,6 km F) Falun 23.02 (2 × 7,5 km) Sztokholm 27.02 (SP C) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (10 km C) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 8.03 (30 km F) Bormio 14.03 (2,5 km F) Bormio 15-16.03 (10 km C + 10 km F) punkty
- - - 61 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2008/2009
Gällivare 22.11 (10 km F) Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) La Clusaz 6.12 (15 km F) Davos 13.12 (10 km C) Davos 14.12 (SP F) Düsseldorf 20.12 (SP F) Oberhof 27.12 (2,8 km F) Oberhof 28.12 (10 km C) Praga 29.12 (SP F) Nové Město 31.12 (9 km C) Nové Město 1.01 (SP F) Val di Fiemme 3.01 (10 km C) Val di Fiemme 4.01 (9 km F) TdS Whistler 16.01 (SP C) Whistler 17.01 (2 × 7,5 km) Otepää 24.01 (10 km C) Otepää 25.01 (SP C) Rybińsk 30.01 (10 km F) Rybińsk 31.01 (SP F) Valdidentro 13.02 (SP F) Valdidentro 14.02 (10 km C) Lahti 07.03 (SP F) Lahti 08.03 (10 km F) Trondheim 12.03 (SP C) Trondheim 14.03 (30 km C) Sztokholm 18.03 (SP C) Falun 20.03 (2,5 km F) Falun 21.03 (2 × 5 km) Falun 22.03 (10 km F) FPŚ punkty
- 47 41 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 52 14 12 24 58 42 - - 40
Sezon 2009/2010
Beitostølen 21.11 (10 km F) Kuusamo 28.11 (SP C) Kuusamo 29.11 (10 km C) Düsseldorf 5.12 (SP F) Davos 12.12 (10 km F) Davos 13.12 (SP F) Rogla 19.12 (SP C) Rogla 20.12 (15 km C) Oberhof 1.01 (2,8 km F) Oberhof 2.01 (10 km C) Oberhof 3.01 (SP C) Praga 4.01 (SP F) Dobbiaco 6.01 (16 km F) Dobbiaco 7.01 (5 km C) Val di Fiemme 9.01 (10 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Otepää 16.01 (10 km C) Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 22.01 (SP F) Rybińsk 23.01 (2 × 7,5 km) Canmore 5.02 (10 km F) Canmore 6.02 (SP C) Lahti 6.03 (2 × 7,5 km) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 13.03 (30 km F) Oslo 14.03 (SP F) Sztokholm 17.03 (SP C) Falun 19.03 (2,5 km C) Falun 20.03 (2 × 5 km) FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 22 22 28 - 13 12 - - 63
Sezon 2010/2011
Gällivare 20.11 (10 km F) Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (5 km C) Kuusamo 28.11 (10 km F) RT Düsseldorf 4.12 (SP F) Davos 11.12 (10 km C) Davos 12.12 (SP F) La Clusaz 18.12 (15 km F) Oberhof 31.12 (2.5 km F) Oberhof 1.01 (10 km C) Oberstdorf 2.01 (SP C) Oberstdorf 3.01 (2x5 km) Toblach 5.01 (SP F) Cortina-Toblach 6.01 (16 km F) Val di Fiemme 8.01 (10 km C) Val di Fiemme 9.01 (9 km F) TdS Liberec 15.01 (SP F) Otepää 22.01 (10 km C) Otepää 23.01 (SP C) Rybińsk 4.02 (2x5 km) Rybińsk 5.02 (SP F) Drammen 19.02 (10 km C) Drammen 20.02 (SP F) Lahti 12.03 (2x5 km) Lahti 13.03 (SP C) Sztokholm 16.03 (SP C) Falun 18.03 (2,5 km C) Falun 19.03 (2 × 5 km) FPŚ punkty
- - - - - - - - - 44 26 25 46 33 34 20 - - 25 10 18 - - 14 - 25 19 18 16 14 19 173
Sezon 2011/2012
Sjusjøen 19.11 (10 km F) Kuusamo 25.11 (SP C) Kuusamo 26.11 (5 km F) Kuusamo 27.11 (10 km C) RT Düsseldorf 3.12 (SP F) Davos 10.12 (15 km F) Davos 11.12 (SP F) Rogla 17.12 (10 km C) Rogla 18.12 (SP F) Oberhof 29.12 (2.5 km F) Oberhof 30.12 (10 km C) Oberstdorf 31.12 (SP C) Oberstdorf 1.01 (2x5 km) Toblach 3.01 (3 km C) Toblach 4.01 (SP F) Toblach 5.01 (15 km F) Val di Fiemme 9.01 (10 km C) Val di Fiemme 9.01 (9 km F) TdS Mediolan 14.01 (SP F) Otepää 21.01 (SP C) Otepää 22.01 (10 km C) Moskwa 2.02 (SP F) Rybińsk 4.02 (10 km F) Rybińsk 5.02 (2x7.5 km) Nové Město na Moravě 11.02 (15 km C) Szklarska Poręba 17.02 (SP F) Szklarska Poręba 18.02 (10 km C) Lahti 3.03 (2x7.5 km) Lahti 4.03 (SP C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 11.03 (30 km C) Sztokholm 14.03 (SP C) Falun 16.03 (2,5 km F) Falun 17.03 (10 km C) FPŚ punkty
- 29 33 21 25 - - 38 20 41 29 7 22 28 16 15 17 16 34 16 - 11 9 - - - - - - DNF - - - - - - - 254
Sezon 2012/2013
Gällivare 24.11 (10 km F) Kuusamo 30.11 (SP C) Kuusamo 1.12 (5 km F) Kuusamo 2.12 (10 km C) RT Quebec 8.12 (SP F) Canmore 13.12 (10 km C) Canmore 15.12 (SP F) Canmore 16.12 (2 × 7,5 km) Oberhof 29.12 (3 km F) Oberhof 30.12 (9 km C) Münstertal 1.01 (SP F) Cortina-Toblach 3.01 (15 km F) Toblach 4.01 (3 km C) Val di Fiemme 5.01 (10 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Liberec 12.01 (SP C) La Clusaz 19.01 (10 km C) Sochi 1.02 (SP F) Sochi 2.02 (2 × 7,5 km Davos 16.02 (SP C) Davos 17.02 (10 km F) Lahti 9.03 (SP F) Lahti 10.03 (10 km C) Drammen 13.03 (SP C) Oslo 17.03 (30 km F) Sztokholm 20.03 (SP C) Falun 22.03 (2,5 km F) Falun 23.03 (10 km C) FPŚ punkty
15 25 28 9 12 - - - - 22 7 32 15 11 8 32 17 14 9 - - 9 10 24 5 14 11 3 13 7 5 648
Sezon 2013/2014
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (5 km C) Kuusamo 1.12 (10 km F) RT Lillehammer 7.12 (10 km C) Davos 14.12 (15 km F) Davos 15.12 (SP F) Asiago 21.12 (SP C) Oberhof 28.12 (3 km F) Oberhof 29.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (SP F) Lenzerheide 1.01 (10 km C) Cortina-Toblach 3.01 (15 km F) Val di Fiemme 4.01 (5 km C) Val di Fiemme 5.01 (9 km F) TdS Nové Město na Moravě 11.01 (SP F) Szklarska Poręba 18.01 (SP F) Szklarska Poręba 19.01 (10 km C) Toblach 1.02 (10 km C) Toblach 2.02 (SP F) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (10 km F) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 9.03 (30 km C) Falun 14.03 (SP C) Falun 15.03 (2 × 7,5 km) FPŚ punkty
22 13 33 23 8 5 24 - 10 19 16 1 4 4 8 5 - - - 6 - 28 7 9 3 21 3 4 883
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski

Uwagi

  1. Skład drużyny: Satu Annila, Kerttu Niskanen, Anne Kyllönen, Mari Laukkanen
  2. Skład drużyny: Johanna Heinanen, Kerttu Niskanen, Satu Annila, Krista Lähteenmäki

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]