Kevin Poulsen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Adrian Lamo, Kevin Mitnick oraz Kevin Poulsen

Kevin Poulsen (ur. 1965 roku w Pasadenie (Kalifornia, USA) – jeden z największych crackerów w historii.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

W swojej historii udało mu się włamać do komputerów wielu znanych aktorek, Pentagonu, komputerów FBI. Działał on bardzo często nielegalnie (po nocach), jednakże w dzień za pieniądze wykonywał to legalnie. Swoje pierwsze oskarżenie o cracking usłyszał w 1989 roku. Zarzuty dotyczyły 19 przypadków oszustw, włamań do systemów telefonicznych i wyłudzenia pieniędzy. Udało mu się ukrywać przez 18 miesięcy przed zatrzymaniem. Wówczas udało mu się włamać do komputerów pewnego teleturnieju z radia KISS-FM w celu wygrania dwóch Porsche 944 w konkursie radiowym. W celu wygrania podszywał się pod nazwiskami Walter Kovacs oraz John Osterman.

Wykroczenia Kevina zostały przedstawione w bardzo mrocznym świetle w programie Unsolved Mysteries (Nierozwiązane Zagadki), będącego amerykańskim odpowiednikiem programu 997. Program zaprezentował go jako największego crackera w historii, który miał być tak samo traktowany jak terrorysta.

Kevin Poulsen został złapany przez widza programu Unsolved Mysteries, kiedy to cracker kupował prezerwatywy w supermarkecie. Wówczas klient zadzwonił do znajomych i do FBI.

Przyznanie się do winy[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 1994 roku Poulsen przyznał się do siedmiu wykroczeń, w tym oszustwa komputerowego, pocztowego i telefonicznego, wyłudzenia pieniędzy i zakłócania porządku publicznego. 10 kwietnia 1995 r. skazano go na 51 miesięcy pozbawienia wolności i ponad 56 tys. USD grzywny.

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

Obecnie Poulsen jest jednym z redaktorów serwisu Wired. W 2006 roku pomógł policji złapać pedofila, który w 744 kontach na MySpace zamieszczał pornografię dziecięcą.

Książki[edytuj | edytuj kod]

  • Kevin Poulsen: Haker. Prawdziwa historia szefa cybermafii. Kraków: Wydawnictwo Znak, 2011, s. 304. ISBN 978-83-240-1659-4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]