Kfar Chabad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kfar Chabad
כפר חב"ד
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Centralny
Wysokość 40 m n.p.m.
Populacja (2006)
• liczba ludności

5 100
Nr kierunkowy +972 3
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Kfar Chabad
Kfar Chabad
Ziemia 31°59′19″N 34°51′07″E/31,988611 34,851944
Portal Portal Izrael

Kfar Chabad (hebr.: כפר חב"ד; pol. Wioska Chabadu) - wieś położona w samorządzie regionu Doliny Lod, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

Jest to wioska chasydzkiej grupy Chabad-Lubavitch, położona na południowy zachód od międzynarodowego portu lotniczego im. Ben-Guriona. W wiosce znajduje się siedziba władz administracyjnych Samorządu Regionu Doliny Lod.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie była tutaj arabska wioska Tzafarija, której mieszkańcy uciekli podczas Wojny o Niepodległość w 1948.

Współczesną osadę założył w 1949 roku rabin Joseph Isaac Schneersohn. Pierwszymi mieszkańcami byli w większości żydowscy imigranci z ZSRR, uciekający przed terrorem stalinowskim.

Edukacja i nauka[edytuj | edytuj kod]

W Kfar Chabad znajduje się główny ośrodek edukacyjny w Izraelu chasydzkiej grupy Chabad-Lubavitch. Celem jej założenia była idea przeciwdziałania tendencjom asymilacji i zeświecczenia społeczeństwa izraelskiego. Uczelnia jest znana jako ważny ośrodek edukacji zawodowej i technicznej. Składa się ona z kilku domów akademickich, w których oddzielnie uczą się chłopcy i dziewczęta. W szkole obowiązuje rygorystyczna dyscyplina, połączona z profesjonalną nauką zawodową i intensywną nauką religijną. Nauka chłopców koncentruje się na mechanice, stolarstwie i rolnictwie, natomiast dziewczynek w kierunku edukacji (Beit Rifka Religious College for Women)[1].

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Stacja kolejowa w Kfar Habad

W północno-wschodniej części wioski znajduje się stacja kolejowa Kfar Chabad. Pociągi z Kfar Chabad jadą do Binyamina-Giv'at Ada, Netanji, Tel Awiwu, Lod, Rechowot i Aszkelonu.

W bezpośrednim sąsiedztwie wioski (na północ) przebiega autostrada nr 1 ISR-HWB1.png (Tel Awiw-Jerozolima), nie ma jednak bezpośredniego wjazdu na nią. Przez centrum Kfar Chabadu przebiega droga nr 4402, którą jadąc na północ dojeżdża się do moszawu Zafrija, a na południe do drogi ekspresowej nr 44 ISR-HW44.png (Holon-Eshta'ol).

Przypisy

  1. Edward Hoffman: Despite All Odds: The Story of Lubavitch. Nowy Jork: Simon and Schuster, 1991, s. 154-155.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]