Khalifa Belqasim Haftar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Khalifa Belqasim Haftar (arab. خليفة بالقاسم حفتر) jest byłym dowódcą libijskiej armii podczas wojny czadyjsko-libijskiej. Powrócił do ojczyzny w 2011 roku, aby wesprzeć powstanie przeciw Muammarowi Kaddafiemu[1].

Niektóre źródła donoszą o powiązaniach wojskowego z CIA[2]. Według nich w 1987 roku Khalifa Haftar jako libijski oficer trafił w ręce nieprzyjaciela, a następnie zaoferował swoje usługi władzom Czadu i USA. W celu obalenia rządów Muammara Kaddafiego założył własną formację paramilitarną, finansowaną przez CIA. Kiedy w 1990 roku upad reżim Hissène Habré Haftar przeniósł się do Stanów Zjednoczonych i zamieszkał w pobliżu miejscowości Langley w stanie Wirginia.

W marcu 2011 roku rzecznik rebeliantów poinformował, że Haftar dołączył do rewolucji i został mianowany głównodowodzącym wojskowym, ale Narodowa Rada Tymczasowa zaprzeczyła tej nominacji[3].

W kwietniu 2011 roku, Abdul Fatah Junis został głównodowodzącym Sił Zbrojnych, Omar el Hareri szefem sztabu a Haftar zajął trzecie miejsce w hierarchii najwyższych dowódców rebelii[4].

Przypisy

  1. Live Blog. W: Al Jazeera [on-line]. 14 marca 2011.
  2. Is General Khalifa Hifter The CIA’s Man In Libya?. W: businessinsider.com [on-line]. 22 kwietnia 2011.
  3. Libyan rebel efforts frustrated by internal disputes over leadership. W: The Guardian [on-line]. 3 kwietnia 2011.
  4. The colonel feels the squeeze. W: The Economist [on-line]. 19 maja 2011.